Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Wydarzenia
Siły Zbrojne RPPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Siły Zbrojne RP
RozwójPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Rozwój
Promocja oficerskaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Promocja oficerska
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Patenty oficerskie żołnierzom rezerwy wręczone
W sobotę 12 lipca, w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się uroczystość wręczenia patentów oficerskich żołnierzom rezerwy. Dzień później na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie żołnierze zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski.
W uroczystości uczestniczył Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego wiceadmirał Jarosław Wypijewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej płk Adam Kępiński, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Tomasz Dominikowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON.
Patenty oficerskie wraz z listami gratulacyjnymi wręczyli żołnierzom wiceadmirał Jarosław Wypijewski i Zastępca Dyrektora Departamentu Kadr MON płk Adam Kępiński
Gospodarz uroczystości, płk Paweł Nowotnik w słowach skierowanych do uczestników uroczystości przypomniał kontekst historyczny towarzyszący wręczeniu patentów oficerskich:
W kontekście heroizmu i wytrwałości, które doprowadziły do zwycięstwa pod Grunwaldem, warto przypomnieć fragment z "Roczników czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego" Jana Długosza, który opisuje reakcję wojsk polskich po rzekomym upadku chorągwi wielkiej koronnej:
"Wówczas walczący pod nią rycerze podnieśli ją natychmiast... i pragnąc zetrzeć haniebną zniewagę, w najzaciętszy sposób atakują wrogów i rozbijają ich kompletnie."
Te słowa doskonale ilustrują ducha walki, honoru i niezłomnej woli zwycięstwa. Bitwa pod Grunwaldem, choć przez niektórych historyków interpretowana jako niezbyt korzystna w skutkach pokojowych, w rzeczywistości złamała potęgę Zakonu Krzyżackiego, uniemożliwiając mu dalsze wystąpienia w bitwie przeciw Polakom. To zwycięstwo zjednoczyło narody i ukazało geniusz taktyczny dowódców. Z czcią odnośmy się do tego historycznego wydarzenia, jednocząc się we wspólnym celu – obronie Ojczyzny.
Następnego dnia, w niedzielę 13 lipca, podczas uroczystości na Placu Marszalka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze ci zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski.
kpt. Małgorzata NOWAK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki