CyberWOT na ćwiczeniach NATO Locked Shields

Po raz kolejny polska drużyna brała udział w największych i najbardziej złożonych ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa - Locked Shields. Zespół pod przewodnictwem oficera Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zajął III miejsce. W polskim teamie byli również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Locked Shields to największe międzynarodowe ćwiczenia z zakresu cyberobrony, corocznie organizowane przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE) z siedzibą w Tallinie. Wzorem lat ubiegłych wzięli w nich udział żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych DWOT w polskim zespole dowodzonym przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Polska zajęła trzecie miejsce, tuż za drużynami Szwedzko-Islandzką i Estońsko-Amerykańską.

Ćwiczenia Locked Shields, które rozpoczęły się 18 kwietnia trwały cztery dni, a udział w nich wzięło ponad 3 tysiące uczestników z 38 krajów, tworząc 24 drużyny. Scenariusz ćwiczeń został opracowany przez kilkuset organizatorów, którzy na jego potrzeby stworzyli ponad 5000 wirtualnych systemów. Zadaniem drużyn była ochrona systemów informatycznych, cybernetycznych, infrastruktury krytycznej, przeciwdziałanie oraz wykrywanie ataków, zabezpieczenie infrastruktury oraz zapewnienie ciągłości działania. Ponadto ćwiczący musieli wykazywać się decyzyjnością adekwatną do danej sytuacji, umiejętnością współpracy oraz nieszablonowym podejściem.

Jak podkreśla Szef Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT płk Radosław KOSIAK:

Zdobycie trzeciego miejsca przez polską drużynę, pokazuje, że mamy świetnych specjalistów, którzy są w stanie skutecznie dbać o polską cyberprzestrzeń. Jestem niezwykle dumny, że moi żołnierze wchodzili w skład polskiej reprezentacji. Pokazuje to, że idea działania Zespołu Działań Cyberprzestrzennych się sprawdza i w znaczący sposób wzmacnia potencjał Siły Zbrojnych RP w tym zakresie. W następnym roku razem z polską drużyną, CyberWOT z pewnością zawalczy o I miejsce na podium.

Zespół Działań Cyberprzestrzennych (ZDC) – to swoista kuźnia talentów. W szeregach ZDC służą ludzie, którzy zawodowo zajmują się cyberbezpieczeństwem. Służą tam analitycy, informatycy, nauczyciele różnych poziomów nauczania, kilku studentów, a także eksperci z uprawnieniami do wykonywania testów penetracyjnych, polegających na sprawdzaniu podatności systemów na włamania hakerów. Choć z racji dużego zainteresowania nabór do ZDC obecnie zwolnił, w dalszym ciągu rozpatrywane są jednak kandydatury specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Żołnierze CyberWOT w drużynie NCBC-DKWOC na Locked Shields 2022
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
DRAGON-24: Przeprawa przez Wisłę pod osłoną Terytorialsów
Międzynarodowe,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Recon Clash-23: Estończycy triumfują w Bieszczadach
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe