Żołnierze CyberWOT w drużynie NCBC-DKWOC na Locked Shields 2022

W dniach 19-22 kwietnia odbyły się ćwiczenia NATO Locked Shields 2022, największe i najbardziej kompleksowe ćwiczenia z zakresu cyberobrony na świecie.

W tegorocznym ćwiczeniu wzięło udział ponad 2000 uczestników z 24 krajów członkowskich oraz zaproszonych Gości. Polsko-litewska drużyna dowodzona przez oficera NCBC-DKWOC, w skład której wchodzili również żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT, zajęła II miejsce!
Od zwycięskiego podium, które przypadł w tym roku Finom, dzieliła nas różnica tylko 1% punktów. Żołnierze ZDC DWOT wspierali zwycięską drużynę w obszarach Linux, Web, Media oraz pracy sztabowej.

Jak wyglądał scenariusz ćwiczeń? Fikcyjny kraj wyspiarski Berylia był celem zmasowanych ataków na wojskowe i cywilne systemy teleinformatyczne, w tym infrastruktury krytycznej. W czasie ćwiczeń wszystkie 24 drużyny broniły się sumarycznie przed ponad 7 tys. atakami na 7.2 tys. systemów.

Zespoły Zadaniowe (ang. RRT - Rapid Reaction Team) musiały rozpoznać, zabezpieczyć i bronić systemów, wykrywać i odpowiadać na incydenty oraz zapewniać ciągłość działania usług. Udział w ćwiczeniach był cenną wymianą doświadczeń, współpracy oraz świetnym testem kompetencji w bardzo realnym scenariuszu.

Zespoł prasowy WOT

powiązane informacje

CyberWOT na ćwiczeniach NATO Locked Shields
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe 
Szkolenie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT z ECSC
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia 
Cyber-Terytorialsi na ćwiczeniach NATO "Locked Shields"
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia 
Sukces Cyber - Terytorialsów
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia