36 tys. żołnierzy w szeregach Terytorialsów – WOT rośnie w siłę

W miniony weekend Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły 36 tysięcy żołnierzy! Dla każdego z nich obrona i wspieranie lokalnych społeczności oraz służba Ojczyźnie to priorytet. Wzrost liczby ochotników chcących wstąpić w szeregi Terytorialsów wyraźnie wskazuje na ciągłą potrzebę rozwoju formacji i słuszność jej działania!

Rozwój istniejących i formowanie nowych brygad, ciągły wzrost liczebności formacji oraz przejmowanie nowych obszarów działań – np. odpowiedzialność za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej – wszystko to sprawia, że Wojska Obrony Terytorialnej nie tylko się rozwijają ale i znacząco wzmacniają potencjał obronny Polski.

W miniony weekend w szeregi Terytorialsów wstąpili kolejni ochotnicy chcący służyć Ojczyźnie. Ciągły wzrost zainteresowania służbą w szeregach WOT świadczy o tym, jak bardzo potrzebne było ich utworzenie. Od ponad 5 lat żołnierze formacji stoją na staży swoich lokalnych społeczności, jednocześnie zapewniając wzrost bezpieczeństwa całego kraju. Wraz ze z rozwojem formacji, zwiększa się również zaufanie do jej żołnierzy. Według badań CBOS obecnie ponad dwie trzecie (67%) dorosłych Polaków to zwolennicy Terytorialsów. Wpływ na zwiększenie  zaufania (w stosunku do pierwszych lat istnienia WOT) ma zaangażowanie Terytorialsów w akcje przeciwkryzysowe (m.in. Przyjazna Energia), operacje przeciwcovidowe, a także działania i wsparcie innych służb na granicy białoruskiej (operacja Silne Wsparcie) oraz ukraińskiej (operacja Niezawodna Pomoc).

Już po Nowym Roku, rozpoczną się kolejne szkolenia podstawowe skierowane do ochotników w ramach projektu Ferie z WOT. Jeśli chcesz do nas dołączyć skontaktuj się ze swoim rekruterem (ich wykaz znajdziesz na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl). Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w WOT można składać w Wojskowych Centrach Rekrutacji oraz poprzez platformę ePUAP.

Ponadto już w styczniu oraz lutym żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Szkoły Podoficerskiej SONDA wezmą udział w organizacji II edycji programu „Trenuj z Wojskiem” – wszystkich zainteresowanych podjęciem wojskowego wyzywania serdecznie zapraszamy!

***

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Formacja przez cały czas dynamicznie się rozwija. Żołnierze szkolą się obecnie w ramach osiemnastu brygad obrony terytorialnej. W ostatnim czasie utworzono trzy nowe brygad OT: 18 Stołeczną Brygadę OT, 19 Nadbużańską Brygadę OT oraz 20 Przemyską Brygadę OT. W bezpośredniej podległości Dowództwa WOT pozostają również: Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoła Podoficerska SONDA.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań Terytorialsem
Kwalifikacja wojskowa,  Zaciąg,  Powołanie 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Kolejna szansa na zostanie Terytorialsem! Rusza kwalifikacja wojskowa.
Kwalifikacja wojskowa,  Powołanie