Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań Terytorialsem

Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jak zawsze jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Książeczka wojskowa stanowi coraz częstsze "wyposażenie" młodych Polaków i Polek. Ten wojskowy dokument jest oczywistym atrybutem dorosłości zarówno w środowisku żołnierzy, jak i dowodem na zamknięcie "młodocianego" okresu życia i bycie gotowym do wzięcia odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za Ojczyznę. W tym roku kolejna grupa wchodzących w dorosłość kobiet i mężczyzn stanie przed komisją lekarską i przejdzie kwalifikację wojskową.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia. Potrwa przez 95 dni - do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku), mężczyźni którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.

Jak co roku przy komisjach powiatowych będzie można spotkać żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na co dzień służą oni w swoich brygadach, odbywają ćwiczenia wojskowe i biorą czynny udział w realizowaniu zadań swoich sekcji, plutonów i kompanii - są zatem dobrym źródłem wiedzy na temat Terytorialnej Służby Wojskowej. Korzystając z możliwości bezpośredniej rozmowy z rekruterem, warto się do niej wcześniej przygotować.

Dlaczego kwalifikacja wojskowa jest dobrym momentem na dołączenie do WOT?

Stając przed komisją powiatową - w jednym miejscu można uzyskać kategorię zdrowia i założyć ewidencję wojskową. Jeśli już wtedy podejmiesz decyzję o zostaniu żołnierzem Wojska Polskiego skieruj swoje kroki do Wojskowego Centrum Rekrutacji i złóż wniosek o powołanie do czynnej służby wojskowej. Dołączając do Wojsk Obrony Terytorialnej pozostanie przed Tobą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które odbędziesz we wcześniej zaplanowanym przez Twoją brygadę terminie, po którym złożysz przysięgę wojskową i odbierzesz książeczkę wojskową.

Już teraz masz możliwość rozmowy z rekturerem z Twojej okolicy - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

Wojskowe Targi Służby i Pracy  - podejmij nowe wyzwanie!

Chcesz porozmawiać o służbie w Wojskach Oborny Terytorialnej "twarzą w twarz"?
Już 17 i 18 marca 2023, w 16 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których spotkasz między innymi rektuterów WOT. Pomogą Ci wypełnić wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz zapoznają z wyposażeniem używanym na codzień przez Terytorialsów.

Odwiedzając Targi w Olsztynie będzie można zobaczyć także najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. koreańską armatohaubicę K9 Thunder, czołg K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnię rakietową WR-40 LANGUSTA, armatohaubicę samobieżną KRAB, czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk, pokazy wyszkolenia żołnierzy, sztuk walki, pokaz pierwszej pomocy i medycy pola walki, musztrę i występ orkiestry wojskowej z Giżycka. Swój profesjonalizm, oprócz WOT, zaprezentują żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Służby Zdrowia, Żandarmerii Wojskowej i Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Możliwości studiowania na uczelniach wojskowych zaprezentują podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Akademii Sztuki Wojennej. 17 marca o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa kilkuset żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Przez cały dzień czynna będzie bezpłatna strzelnica i baza paintball. Będzie można spróbować swoich sił na trenażerze skoków spadochronowych. Na stoisku medycznym chętni zrobią podstawowe badania diagnostyczne.

Więcej o Wojskowych Targach Służby i Pracy: Wojskowe Targi Służby i Pracy – sprawdź, co da ci wojsko - Ministerstwo Obrony Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

WTSIP2023


Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Powstały w 2017 roku i od 6 lat nieustannie rosną, osiągając na koniec 2022 roku liczbę 36 000 żołnierzy. Terytorialsi są dziś obecni w całej Polsce i odpowiadają za niemilitarną częśc zadań zarządzania kryzysowego: działamy na granicy polsko-białoruskiej w ramach op. Silne Wsparcie oraz wspieramy administrację publiczną i organizacje pozarządowe w ramach op. Niezawodna Pomoc. Służba w WOT to doskonały sposób na łączenie życia zawodowego ze służbą w Wojsku Polskim oraz możliwość rozwijania swoich kompetencji od pracy w zespole po kierowanie ludźmi.

mjr Witold Sura
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
36 tys. żołnierzy w szeregach Terytorialsów – WOT rośnie w siłę
Kukuła,  Kwalifikacja wojskowa,  Zaciąg,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Kolejna szansa na zostanie Terytorialsem! Rusza kwalifikacja wojskowa.
Kwalifikacja wojskowa,  Powołanie