Niezawodna pomoc – zawsze gotowi wesprzeć administrację publiczną i pomóc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

 

Od blisko 2 miesięcy w całej Polsce żołnierze WOT prowadzą działania wsparcia administracji publicznej w pomocy ukraińskim uchodźcom. Miesiąc temu zaangażowanie Terytorialsów wzrosło, a operacja otrzymała kryptonim „Niezawodna pomoc”. Codziennie zaangażowanych jest ponad tysiąc żołnierzy, którzy do tej pory zapewnili bezpieczne schronie blisko 770 tysiącom uchodźców.

Już dwa dni po wybuchu konfliktu zbrojnego, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej utworzono Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU), których działania skupiają się na wsparciu samorządów, organizacji społecznych oraz innych podmiotów podejmującym działania związane z relokacją, czasowym zakwaterowaniem, integracją oraz opieką nad uchodźcami. W tym zakresie żołnierze WOT wspierają działania straży granicznej na przejściach granicznych oraz administracji publicznej na dworcach kolejowych, punktach informacyjnych oraz recepcyjnych. Sytuacja pokazała, że połączenie wysiłków żołnierzy, strażaków,  policjantów, harcerzy, SOK-istów i wolontariuszy stanowi siłę, dzięki której każdy potrzebujący otrzymał niezbędną pomoc. Terytorialsi również wykonują szereg zadań na magazynach, gdzie odbierają oraz zawiadują dystrybucją paczek z pomocą humanitarną. Transporty kierowane są zarówno do punktów w Polsce, jak również do Ukrainy, ważnym elementem są tutaj medykamenty, których brakuje u naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że reagując dynamicznie na trudną sytuację jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów, żołnierze pomagali w transporotwaniu dzieci chorych onkologicznie do świętokrzykich szpitali. "Niezawodna pomoc" do nie tylko wsparcie ukraińskich obywateli. Terytorialsi zabezpieczyli na terenie Polski transport zabijkich studentów, którzy byli smuszeni wrócić z Ukrainy do swojego kraju.

Statystyki

Od początku operacji do realizacji zadań angażowanych jest średnio 1100 żołnierzy na dobę. W szczytowym momencie było to blisko 1500 żołnierzy i ponad 70 jednostek sprzętu wojskowego. Żołnierze WOT wspierają 38 punktów recepcyjnych i 21 punktów informacyjnych angażując do tego zadania ponad 400 żołnierzy każdego dnia. Wspieranych jest również 20 miejsc czasowego przebywania uchodźców. W ramach operacji „NIEZAWODNA POMOC” udzielono wsparcia blisko 770 tysiącom uchodźcom, z czego ponad 260 tysiącom zapewniono
transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 803 ton wszelkiego rodzaju materiałów niezbędnych do udzielenia pomocy uchodźcom z terenu Ukrainy.

Wczesne i zdecydowane działania Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoliły na złagodzenie skutków kryzysu migracyjnego będącego efektem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po raz kolejny Terytorialsi pokazali, że są nieodzownym elementem przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz wsparciem innych służb  i administracji publicznej.

mjr Weronika MILCZARCZYK
Z-ca rzecznika prasowego WOT

Załączniki

powiązane informacje

365 dni wsparcia Ukrainy
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Siły Zbrojne RP,  Uchodźcy,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Żołnierze 3 PBOT trwają na posterunku - #NiezawodnaPomoc niesiona uchodźcom nie ustaje
#SilneWsparcie,  Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Uchodźcy 
Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Uchodźcy