Wizyta delegacji Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy w WOT

W dn. 15-17 września br. Wojska Obrony Terytorialnej goszczą przedstawicieli delegacji Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń i informacji między formacjami.

W dniach 15-17 września 2022 r. w Polsce przebywa delegacja przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy na czele z gen. bryg. Serhii SOBKO – zastępcą Dowódcy, szefem sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wizyta delegacji rozpoczęła się w czwartek 15 września br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu. Podczas spotkania nastąpiła wymiana doświadczeń i informacji pomiędzy przedstawicielami obu Formacji.

Jak zaznacza gen. bryg. Maciej KLISZ - To nie jest pierwsza wizyta przedstawicieli ukraińskiego OT w WOT, jednak jest to pierwsza wizyta na tak wysokim szczeblu. To wskazuje, że doświadczenia ukraińskie z wojny z Rosją są kluczowym czynnikiem w budowaniu zdolności operacyjnych WOT.

16 września br. przedstawiciele polskich i ukraińskich wojsk obrony terytorialnej gościć będą na konferencji „Niepodległość Informacji” – organizowanej przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Podczas konferencji delegacja weźmie udział w wystąpieniach i dyskusji dotyczącej doświadczeń z prowadzenia działań informacyjnych podczas konfliktu na Ukrainie oraz roli mediów w czasie konfliktu zbrojnego.

Trzeciego dnia wizyty, delegacja uda się  do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie podobnie, jak w Dowództwie WOT, nastąpi wymiana doświadczeń i informacji pomiędzy przybyłymi gośćmi a podlaskimi Terytorialsami.  

Współpraca i wymiana doświadczeń z Wojskami Obrony Terytorialnej Ukrainy stale się rozwija. Od 2022 r. Ukraina została partnerem w ramach Europejskiej Inicjatywy Współpracy Obrony Terytorialnej – ETC – forum umożlwiającego wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń.  Współpraca i rozwijanie potencjału obronnego to wspólne cele obu formacji na najbliższe miesiące i lata.

Martyna Wojenka
Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Polsko-kanadyjska współpraca i pomoc
Niezawodna pomoc,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Wydarzenia,  Uchodźcy 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje