Mazowieccy terytorialsi szkolą się z żołnierzami armii brytyjskiej i amerykańskiej

 

Już blisko 100 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej brało udział we wspólnych szkoleniach z żołnierzami armii brytyjskiej i amerykańskiej. Mazowieccy terytorialsi budują w ten sposób zdolności do współpracy z partnerskimi armiami państw NATO.

W zeszłym roku 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nawiązała współpracę z wojskami państw sojuszniczych, dzięki czemu żołnierze brygady mają możliwość na wymianę doświadczeń, rozwijanie swoich umiejętności i zdobywanie nowych.

Przez ostatnie 2 tygodnie grupa żołnierzy mazowieckiej brygady uczestniczyła w szkoleniu URBAN EXERCISE razem z żołnierzami Armii Stanów Zjednoczonych i żołnierzami Armii Wielkiej Brytanii z Grupy Bojowej eFP w Bemowie Piskim. Żołnierze poznali taktykę działania sojuszników w terenie zurbanizowanym, mieli możliwość zapoznania się z bronią używaną przez żołnierzy brytyjskich oraz strzelania z karabinka L85. Dużo czasu szkoleniowego poświęcono na ćwiczenia z zakresu działania w terenie zurbanizowanym, które odbywały się na terenie opuszczonej fabryki w Ełku. W trakcie szkolenia realizowano wiele różnych scenariuszy taktycznych zarówno w dzień jak i w nocy. Szkolenie było doskonałą okazją do poznania sposobu działania poszczególnych armii w terenie miejskim, wymiany doświadczeń szkoleniowych, zapoznania się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy.

Wspólne szkolenia są kontynuowane i obecnie przyszli podoficerowie biorący udział w kursie podoficerskim SONDA w Komorowie mają możliwość szkolenia się z żołnierzami brytyjskimi również uczestniczącymi w Sondzie.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

FOTO: 5MBOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Trenuj z Wojskiem w ferie
SP Sonda,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia,  CSWOT 
SONDA szkoli w 25BKpow
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia 
Sprawdzian kreatywnego dowodzenia na Torze Lidera
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia