Sprawdzian kreatywnego dowodzenia na Torze Lidera

Kadra Szkoły Podoficerskiej SONDA z Zegrza ćwiczyła w Ośrodku Kształtowania Kompetencji Dowódczych na Torze Lider w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Tor zadaniowy ,,Lider" to unikatowy na skalę światową obiekt szkoleniowo-treningowy wzorowany na podobnych obiektach w krajach NATO min. w West Point, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Kanadzie. Głównym celem jego zastosowania jest kształtowanie kompetencji przywódczych.

Składa się on z tzw. stacji zadaniowych, które naśladują potencjalne sytuacje taktyczne i inne sytuacje problemowe, w ramach których szkoleni sprawdzają swoje kompetencje w dowodzeniu. Często w celu rozwiązania zadania muszą wychodzić poza utarte schematy.

Tor weryfikuje wady i zalety przyszłego dowódcy oraz na jego podstawie określa poziom aktualnego zgrania zespołu. „Lider” zawiera 17 punktów zadaniowych dzięki czemu aż 10 grup może ćwiczyć jednocześnie. Zajęcia prowadzone w każdym z punktów są nagrywane przez kamery, dzięki czemu żołnierze i ich dowódcy mogą potem przeanalizować proces dowodzenia i ocenić, czy szkolony podejmował właściwie decyzje czy mógł to zrobić w inny sposób.

Komendant SP SONDA st. chor. sztab. Piotr Pechta:

Tor bardzo szybko weryfikuje cechy dowódcze i uświadamia, że bez dobrego zespołu nie jesteśmy w stanie wykonać zadania. Jako uczestnik ćwiczenia mogłem poczuć na własnej skórze trud pokonywania przygotowanych przeszkód ale także umiejętności przywódczych moich podwładnych, którzy w tym przypadku dowodzili grupami – w tym także i mną. Choć niekiedy nie zgadzałem się z proponowanymi rozwiązaniami to finalnie okazywało się, że inne spojrzenie nie zawsze jest gorsze a niekiedy nawet o wiele lepsze. Dzięki ćwiczeniom na torze mogłem poznać możliwości swojego organizmu wystawiane niekiedy na dość dużą próbę wysiłkową ale także zaufać intuicji czy kreatywnemu myśleniu mojej kadry, która podczas niektórych zmagań dowodziła. Po zapoznaniu się z „Liderem” będę się starał umożliwić uczestnictwo w ćwiczeniach na tym torze zarówno żołnierzom, którzy szkolą się w SP SONDZIE w ramach Bazowego Kursu Podoficerskiego jak i rekomendować go wszystkim dowódcom i kierownikom na każdym szczeblu dowodzenia.

mł. chor. Robert KOWALEWSKI
Rzecznik Prasowy SP SONDA

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Trenuj z Wojskiem w ferie
SP Sonda,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia,  CSWOT 
SONDA szkoli w 25BKpow
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia 
Wykuwanie liderów
SP Sonda,  Szkolenia i ćwiczenia 

Wykuwanie liderów