Kurs zapobiegania hipotermii na polskim biegunie zimna

 

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli kurs doskonalący z przetrwania i ratownictwa w niskich temperaturach. Ma on jeszcze lepiej przygotować terytorialsów do wykonywania zadań w strefie nadgranicznej.

Podczas operacji SILNE WSPARCIE żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie odnajdywali imigrantów, którzy wymagali pomocy na skutek wychłodzenia organizmu. Między innymi dlatego Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej opracowało kurs, którego celem jest przygotowanie żołnierzy do działania w niskich temperaturach oraz udzielania pomocy osobom będącym w hipotermii.

Zajęcia odbyły się w różnych miejscach województwa: na Suwalszczyźnie, terenach bagnistych w powiecie białostockim oraz nad Zalewem Siemianówka. Kurs odbył się w zimowej aurze przy temperaturach sięgających blisko minus 10 stopni Celsjusza. Nadawało to dodatkowego realizmu całemu szkoleniu.

Terytorialsi uczyli się m.in. przeciwdziałania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia hipotermii, elementów ratownictwa wodnego, w tym ratownictwa lodowego oraz technik przetrwania w niskich temperaturach.

Zajęcia przeprowadzili instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Torunia.

Od 3 września br. przez całą dobę, siedem dni w tygodniu terytorialsi w województwach podlaskim i lubelskim prowadzą operację SILNE WSPARCIE. Jej celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych ze strefy nadgranicznej na zagrożenia o charakterze hybrydowym oraz wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Terytorialsi w stałej gOTowości - KOP-22
Kukuła,  #SilneWsparcie,  Szkolenia i ćwiczenia,  Uchodźcy,  Szkolenie w SRO 
Już rok wspieramy SG w ochronie granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Wydarzenia 
Święto saperów (nie tylko) w oliwkowych beretach
#SilneWsparcie,  Szkolenia i ćwiczenia,  Sprzęt i uzbrojenie