Brytyjscy Dragoni z wizytą u  Terytorialsów

 

Na zaproszenie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez dwa dni w Białymstoku gościli brytyjscy żołnierze z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons". 

Brytyjczycy od kwietnia br. pełnią służbę w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Celem wizyty było zapoczątkowanie współpracy z kolejną, po Amerykańskiej, grupą wojsk NATO stacjonujących w północno-wschodniej Polsce.

Z punktu widzenia WOT nauka międzynarodowego współdziałania jest dlatego ważna, że w potencjalnym konflikcie Terytorialsi mogą odpowiadać za ich wprowadzenie wojsk sojuszniczych do swojego rejonu odpowiedzialności. W trakcie ostatnich zajęć zgrywających BULL RUN-12 ten właśnie element na Suwalszczyźnie ćwiczyli żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty. Warto zaznaczyć, że wdrażany obecnie do 1PBOT karabinek GROT, który umożliwia stosowanie magazynków zgodnych ze standardem STANAG (w tym np. od brytyjskich karabinków SA-80 czy amerykańskich M4).

Podczas wspólnych warsztatów polscy i brytyjscy żołnierze wymieniali doświadczenia z obszarów m.in. łączności, bezzałogowych statków powietrznych oraz Counter-IED (przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych).

Wizyta była też okazją do zwiedzania Muzeum Wojska w Białymstoku oraz rozegrania meczu piłki nożnej. Dragoni wzięli też udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu akcji "Burza".

W piątek reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięła udział w półmaratonie w Bemowie Piskim, którego organizatorem był pułk "The Light Dragoons".

Na zaproszenie Dragonów już w przyszłym tygodniu grupa żołnierzy 1PBOT będzie uczestniczyć we wspólnych zajęciach praktycznych. 

Państwem ramowym eFP w Polsce (enhanced Forward Presence - Wzmocniona Wysunięta Obecność) są Stany Zjednoczone. Poza Amerykanami w Bemowie Piskim stacjonują także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

por. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer Prasowy
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

Żołnierze 3 PBOT rywalizowali w Estonii podczas międzynarodowych zawodów - Admiral Pitka Recon Challenge 2022
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Terytorialsi zwycięzcami zawodów użyteczno-bojowych na Węgrzech
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Podlascy terytorialsi grali w turnieju piłkarskim na Litwie
Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Podlascy terytorialsi na zawodach OT na Litwie
Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia