Podlascy terytorialsi grali w turnieju piłkarskim na Litwie

Na zaproszenie litewskich Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady OT wzięła udział w turnieju piłki nożnej im. Artūrasa Sakalauskasa. Polacy byli jedyną zagraniczną drużyną.

Turniej piłkarski w Olicie jest corocznym wydarzeniem, które odbywa się na pamiątkę Artūrasa Sakalauskasa, żołnierza Ochotniczych Sił Obrony Kraju (lit. KASP), który zginął 21 sierpnia 1991 roku w Wilnie podczas puczu Janajewa.

W tegorocznej rywalizacji uczestniczyło siedem drużyn: cztery z KASP, dwie zpozostałych jednostek armii litewskiej oraz reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony.

Terytorialsi odnieśli trzy zwycięstwa. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce. W półfinale lepsza okazała się drużyna KASP z okręgu Szawle. Dla podlaskich terytorialsów był to drugi start w tych rozgrywkach i do tej pory najwyższa lokata.

W tym roku było to kolejne wspólne przedsięwzięcie litewskich i polskich żołnierzy WOT.  Obie formacje od trzech lat łączy plan współpracy. Ze strony polskiej jego praktycznym wykonawcą jest 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, a ze strony litewskiej 1 Jednostka Ochotniczych Sił Obrony Narodowej z okręgu olickiego.

Wymiana doświadczeń pomiędzy 1PBOT i KASP zaczęła się w 2018 roku, jeszcze przed podpisaniem oficjalnego planu współpracy. Od tego czasu współpraca rozwinęła się, a obie strony połączyło wiele wspólnych inicjatyw. Podlascy terytorialsi uczestniczyli, jako obserwatorzy, w certyfikacji pododdziałów KASP, startowali w zawodach użyteczno-bojowych, zawodach sekcji rozpoznawczych oraz Igrzyskach Sportowych KASP. Natomiast żołnierze KASP brali udział w szkoleniach zorganizowanych przed podlaskich terytorialsów. Dotyczyły one treningów strzeleckich, wyszkolenia strzelców wyborowych oraz analiz geoprzestrzennych.

 

Fot. KASP1R

 

 

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer Prasowy
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Załączniki

powiązane informacje

Żołnierze 3 PBOT rywalizowali w Estonii podczas międzynarodowych zawodów - Admiral Pitka Recon Challenge 2022
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Terytorialsi zwycięzcami zawodów użyteczno-bojowych na Węgrzech
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Podlascy terytorialsi na zawodach OT na Litwie
Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Brytyjscy Dragoni z wizytą u  Terytorialsów
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa