Wyróżnienie Benemerenti dla Wojsk Obrony Terytorialnej

11 stycznia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk odebrał wyróżnienie Benemerenti, przyznane dla Wojsk Obrony Terytorialnej. To wyróżnienie przyznawane jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Wyróżnieni zostali także żołnierze 10 Świętokrzyskiej, 17 Opolskiej i 20 Przemyskiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały Benemerenti za „zbudowanie nowoczesnego systemu obrony terytorialnej”, „wspieranie samorządów i społeczności lokalnych w imię zasady »Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko«” oraz za „umacnianie obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju”.

Na ręce dowódcy WOT, gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka składam podziękowania za wkład żołnierzy tej formacji w zwiększanie podstaw obronnych Ojczyzny. Jestem wdzięczny żołnierzom terytorialnej służby wojskowej, ich dowódcom i instruktorom za budowę bezpiecznej przyszłości kraju poprzez kształtowanie dojrzałego, zorganizowanego społeczeństwa i trwałych więzi społecznych, opartych na braterstwie i dialogu. Poprzez wyróżnienie Benemerenti pragnę z serca podziękować również księżom kapelanom WOT, którzy mimo codziennych obowiązków związanych z pracą duszpasterską, podejmują posługę w szeregach terytorialsów.

– podkreślił biskup Wiesław Lechowicz.

W tym roku mija 8 lat od utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Formacja się rozrasta, ale nasze zadania są niezmienne: wsparcie lokalnej społeczności, bycie blisko i zawsze gotowym.

– podkreślił gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca WOT. Zaznaczył też, że otrzymane wyróżnienie należy się nie tylko żołnierzom WOT, ale wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w ramach Operacji FENIKS „ratowali życie i mienie osób, mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny”. Podziękował żołnierzom WOT i wszystkim żołnierzom WP za „niesienie nadziei i pomocy oraz wsparcia lokalnej społeczności tam, gdzie była taka potrzeba”.

Wojska Obrony Terytorialnej stanowią piąty, samodzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Od momentu powstania w 2017 roku zyskały istotne miejsce w potencjale obronnym Polski. Czerpią z tradycji Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i powojennych organizacji niepodległościowych. W WOT obok 6 tys. żołnierzy zawodowych pełni służbę 35 tys. polskich obywateli, na co dzień podejmujących pracę zarobkową poza strukturami armii. W ostatnim czasie żołnierze WOT w ramach operacji „Feniks” podejmowali działania na terenach popowodziowych, umacniając wały przeciwpowodziowe, ewakuując ludność, dowożąc i dystrybuując żywność i wodę, przepompowując i wypompowując wodę oraz usuwając skutki powodzi i oczyszczając tereny. WOT uczestniczą także w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Polski na granicy z Białorusią, ewakuacji uchodźców wojennych z Ukrainy, a wcześniej podejmowały działania przeciwepidemiczne podczas pandemii. Wojska Obrony Terytorialnej ponadto podejmują się opieki nad kombatantami i seniorami.

Biskup polowy Wiesław Lechowicz wręczył także statuetki oraz medale Milito Pro Christo. Wśród wyróżnionych tym odznaczeniem znaleźli się żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej:

  • ppłk Gerard Widziewicz - 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej,
  • por. Grzegorz Galant - 17 Opolska Brygada Obrony Terytorialnej,
  • ppor. Rafał Jugo - 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej,
  • kpr. Tomasz Wolak - 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej,
  • st. szer. Katarzyna Adamczyk - 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Spytaliśmy wyróżnionych czym jest dla nich ten szczególny medal:

Jest to ogromny zaszczyt i zarazem ogromna odpowiedzialność. Traktuję to wyróżnienie nie indywidualnie ale jako nagroda dla każdego żołnierza WOTu, który zapisał się na tę kartę historii w trakcie klęski żywiołowej w Kotlinie Kłodzkiej. Mieliśmy wtedy możliwość praktycznego sprawdzenia umiejętności w zakresie zarządzania kryzysowego. Największą nagrodą i satysfakcją był ludzki uśmiech i nadzieja, którą nieśliśmy poszkodowanym. Dziękują zarówno przełożonym i żołnierzom za wkład dla formacji.

- podpułkownik Gerard Widziewicz z 20 Przemyskiej Brygady OT.

Ten medal to zwieńczenie mojej służby podczas Operacji FENIKS, każdego dnia z dala od domu i córki. To najpiękniej wyrażone „dziękuję” za coś, co robię z powołania i poczucia obowiązku.

– starszy szeregowy Katarzyna Adamczyk z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT.

Wyróżnienie Benemerenti przyznawane jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Zostało ustanowione dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. i jest wręczane przez Ordynariat Polowy.

Oprócz Wojsk Obrony Terytorialnej, w sobotniej uroczystości wyróżnienie odebrali także przedstawiciele Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów i rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka.

Szanowni i drodzy Laureaci! Bądźcie nadal wierni tym wartościom, które inspirowały Was do pięknej służby na wzór rodzącego się w Betlejem Jezusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i ofiarować swoje życie człowiekowi.

– życzył na koniec uroczystości bp Wiesław Lechowicz.

Źródło: Komunikat Ordynariatu Polowego - Wręczenie wyróżnień Benemerenti
Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Dowódca Terytorialsów ze świąteczną wizytą na granicy
Siły Zbrojne RP,  Granica,  Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Gala Sportu 2023 - podsumowanie sportowych zmagań Terytorialsów
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Stańczyk,  Dowódca WOT,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca 
Wrocławska wigilia operacji FENIKS
Wydarzenia,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe 
Powitanie nowego Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej
Siły Zbrojne RP,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia