Dowódca Terytorialsów ze świąteczną wizytą na granicy

Dziś mija drugi dzień wizyty cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka, złożonej żołnierzom Formacji pełniącym służbę na granicach: polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej. Dowódca odwiedził wszystkie miejsca na granicy, w których stacjonują obecnie Terytorialsi!

W dn. 22-23 grudnia br. cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wraz ze Starszym Podoficerem Dowództwa – st. chor. sztab. Mirosławem Ziarniakiem złożyli wizytę Terytorialsom pełniącym służbę na polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej granicy. Dowódca i Starszy Podoficer Dowództwa złożyli życzenia i symbolicznie przełamali się opłatkiem z żołnierzami.

Podczas jednego ze spotkań, zorganizowanego w Hajnówce, cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk powiedział – Niestety nie wszyscy z Was zasiądą przy rodzinnym stole w Wigilię. Dziś spotykamy się tu, po to by symbolicznie przełamać się opłatkiem. Dziękuję Wam za ciężką służbę, którą pełnicie godnie i dobrze. Z dumą reprezentujecie Wojska Obrony Terytorialnej. Proszę przekażcie najlepsze życzenia swoim bliskim, swoim rodzinom. Podziękujcie im za wsparcie, bo w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, jest to bardzo ważne. W Nowym Roku życzę Wam zdrowia i spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że kolejne Święta Bożego Narodzenia 2024 spędzicie wśród bliskich i znajomych.

W spotkaniu w Hajnówce uczestniczyli żołnierze blp Rybnik pełniący służbę w ramach WZZ Podlasie. Obecni tam byli również dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT płk Mieczysław Gurgielewicz oraz 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Witold Bubak, a także przedstawiciele wojsk operacyjnych, Straży Granicznej, Policji, samorządu lokalnego oraz Białowieskiego Parku Narodowego.

Podczas spotkania głos zabrał również st. chor. sztab. Mirosław Ziarniak Starszy Podoficer Dowództwa WOT, który odniósł się do trudów pełnienia służby, w takich warunkach i okolicznościach. Zwracają się do żołnierzy zaznaczył – Życzę Wam zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. W Nowym Roku życzę Wam odwagi - żeby stawiać sobie wysokie, ambitne cele oraz siły i zdrowia, żeby te cele realizować.

***

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej - 3 września 2021 roku Terytorialsi weszli do działań na terenie wówczas objętym stanem wyjątkowym. Od tego czasu, nieprzerwanie, zaangażowani są w ochronę polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2023 r. żołnierze WOT obecni są również na polsko-słowackiej granicy państwowej. 

Każdej doby, w systemie zmianowym, żołnierze Formacji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami wojsk operacyjnych prowadzą patrole piesze i kołowe. Stale, w terenie przygranicznym przebywa około 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy są w pełnej gotowości do natychmiastowego działania.

 

Martyna Wojenka
Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Gala Sportu 2023 - podsumowanie sportowych zmagań Terytorialsów
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Stańczyk,  Dowódca WOT,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Terytorialsi na straży polskiej granicy
Granica,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP