Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Siły Zbrojne RP
Dowódca WOTPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Dowódca WOT
StańczykPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Stańczyk
WydarzeniaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Wydarzenia
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Wesołej
We czwartek 8 maja 2025 roku na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. W ceremonii upamiętniającej 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej wzięli udział Terytorialsi wraz z Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztofem Stańczykiem.
Przypadający 8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa został ustanowiony w 2015 roku dla upamiętnienia zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Obchody 80. rocznicy podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej, odbyły się na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, w tym Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk oraz około 120 Terytorialsów. Czterech żołnierzy WOT zostało odznaczonych za udział w zakończonej 30 kwietnia 2025 roku operacji FENIKS. Wyjątkowym elementem był przelot samolotów Sił Powietrznych, a także prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego.
Dowódca WOT generał Stańczyk podkreśla znaczenie Narodowego Dnia Zwycięstwa dla żołnierzy:
8 maja to dzień, w którym z najwyższym szacunkiem i wdzięcznością wspominamy polskich żołnierzy, którzy z narażeniem życia walczyli o wyzwolenie Ojczyzny i Europy spod niemieckiej okupacji. Ich niezłomna postawa i ofiara krwi przyczyniły się do zakończenia II wojny światowej. To właśnie ich determinacja jest dla nas, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, nieustannym źródłem inspiracji. Dziś, kontynuując ich dziedzictwo, budujemy silną i odporną Polskę, gotową stawić czoła współczesnym wyzwaniom. Pamięć o Bohaterach tamtych dni jest fundamentem naszej służby i przypomina o najwyższej wartości o jaką należy walczyć – o wolności.
---
8 maja 1945 roku w Berlinie w obecności przedstawicieli trzech mocarstw sojuszniczych: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Zakończyło to największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, w którym zginęło miliony ludzi. Jednym ze skutków II Wojny Światowej był podział polityczny Europy i Świata na dwa wrogie sobie obozy: komunistyczny, zdominowany przez ZSRR oraz demokratyczny, pod przywództwem USA. Po stronie sowieckiej za „Żelazną Kurtyną” znalazła się Polska, która do 1989 roku była pod politycznym wpływem komunistycznych władz.
Zespół prasowy DWOT