Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Międzynarodowe
FeniksPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Feniks
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
WspółpracaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Współpraca
Siły Zbrojne RPPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Siły Zbrojne RP
KooperacjaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Kooperacja
Zarządzanie KryzysowePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Zarządzanie Kryzysowe
Między powodzią a zimą. Operacja FENIKS nie słabnie.
W czasie kiedy większość z nas szykuje się na kolejny długi weekend i świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości 11 listopada, żołnierze zmieniają popowodziowy obraz na południu Polski. Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Głuchołazy, Markowice i Bodzanów - to między innymi tam w między-świątecznym tygodniu trwały prace w ramach operacji FENIKS.
- NOWY KOMPLEKS W STRONIU ŚLĄSKIM
W Stroniu Śląskim ruszyły prace nad przygotowaniem terenu pod nowoczesny, kontenerowy kompleks przedszkolny w Stroniu Śląskim. Na kompleks mają składać się: przedszkole, żłobek, plac zabaw, sala sportowa oraz parking. Teren na którym powstanie placówka edukacyjna przechodzi transformację. Żołnierze usuwają zakrzaczenia, przygotowują dojazd dla ciężkiego sprzętu oraz wykonują wykopy potrzebne do sprawdzenia jakości gruntu. W przedsięwzięcie zaangażowani są Terytorialsi z 7 Pomorskiej, 8 Kujawsko-Pomorskiej i 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pracują razem z żołnierzami 1 Pułku Saperów. Powstanie kompleksu jest wynikiem współdziałania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z władzami samorządowymi i partnerami gospodarczymi.
- CENTRUM KULTURY W LĄDKU ZDROJU STAŁO SIĘ CENTRUM POMOCY
Fala powodziowa przechodząca przez Lądek Zdrój nie oszczędziła budynku Centrum Kultury i Rekreacji. Skuwanie tynków, porządkowanie piwniczek i biblioteki, usuwanie nieczystości i jak najszybsze osuszenie murów - te zadania wykonują żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, pracujący pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Obok prac trwa wsparcie lokalnej społeczności - w budynku Centrum działa HUB z darami, które napływają tam z całej Polski. Terytorialsi wspomagają logistykę i dbają o segregację darów, aby te jak najszybciej mogły trafić do potrzebujących.
- GŁUCHOŁAZY TO NIE TYLKO MOST
Żołnierze 2 Pułku Inżynieryjnego (2pinż) z Inowrocławia zakończyli prace przy moście tymczasowym w Głuchołazach, który został oddany do użytku 25 października. Teraz skoncentrowali się na oczyszczaniu terenu dawnego targowiska miejskiego. Teren o powierzchni około 1000m2 musi zostać wyrównany, aby można było postawić na nim kontenery mieszkalne dla osób ewakuowanych wcześniej z podtopionych terenów. Praca żołnierzy nie byłaby możliwa, gdyby nie sprzęt jakim dysponują: od spycharko-ładowarki SŁ34C po UMI, czyli uniwersalne maszyny inżynieryjne. To dzięki wykorzystaniu mocy tych maszyn możliwa jest sprawne wywożenie błota, szlamu i popowodziowych śmieci. Wojskowi inżynierowie z 2pinż pracują także w innych miejscach Głuchołaz, gdzie oczyszczają ulice i udrażniają nieprzejezdne miejsca.
- BUNDESWEHRA MELDUJE FINISZ PRAC
Żołnierze Bundeswehry pracują w Markowicach i Bodzanowie, gdzie przybyli ze wsparciem dla mieszkańców tego regionu w pierwsze dekadzie października. Niemieccy żołnierze zabezpieczyli i wzmocnili drogi, oczyścili posesje oraz przywrócili drożność przewodów sanitarnych. Ważnym zadaniem żołnierzy było też rozebranie pozostałości około 50-metrowego betonowego mostu za pomocą ciężkiego, specjalistycznego sprzętu. Obecnie porządkują drogę dojazdową do tego miejsca.
Operacja FENIKS realizowana jest w ramach trzeciej misji sił zbrojnych, której zadania obejmują wsparcie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz pomoc ludności cywilnej. Kluczowe znaczenie ma ścisła współpraca z administracją rządową i samorządową, oparta na zaufaniu i sprawnej koordynacji działań. Operacja koncentruje się na trzech kluczowych obszarach odbudowy infrastruktury, ograniczenia ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcia ludności cywilnej.
Szczegółowych informacji na temat działań Wojsk Obrony Terytorialnej w rejonach objętych kryzysem udziela rzecznik prasowy WOT- ppłk Robert Pękala, tel. 727-019-075.
Zespół prasowy DWOT