Operacja FENIKS: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

Od budowy mostów i tymczasowych przepraw, przez przywracanie drożności dróg, po dezynfekcję - wojskowi inżynierowie wspierają mieszkańców i administrację w ramach Operacji FENIKS. Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk Inżynieryjnych z Brzegu to doskonałe połączenie ludzkiej wiedzy z mocą maszyn - w służbie innym.

Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk inżynieryjnych (ZZWI) powstało 23 września wraz z początkiem Operacji Feniks. Powołano je, aby zapewnić wsparcie administracji publicznej, rządowej i samorządowej w przeciwdziałaniu i likwidacji skutków powodzi, która dotknęła tereny województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zadaniem Zgrupowania jest przede wszystkim odtworzenie zniszczonej przez powódź infrastruktury: odbudowa mostów, urządzanie tymczasowych przepraw, odtworzenie drożności dróg oraz dezynfekcja terenów i mostów. Działania wojskowych inżynierów mają bezpośredni wpływ na jakość życia i mobilność lokalnych społeczności na południu Polski.

  • Zgrupowanie, czyli co?

Zakres prac, które są do wykonania w ramach Operacji FENIKS jest ogromny. Aby je wykonać potrzeba zarówno żołnierzy jak i sprzętu. W ramach ZZWI działają: 1,2,3,4 i 18 pułk saperów, 2,8 i 43 batalion saperów, 2 i 5 pułk inżynieryjny, 3,4 i 5 batalion inżynieryjny oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Żołnierze Zgrupowania wykorzystują blisko 300 jednostek sprzętu wojskowego w swojej pracy: od wywrotek, Uniwersalnych Maszyn Inżynieryjnych (UMI 9.50), spycharko-ładowarek SŁ-34, przez koparki K-407C, łodzie, piły spalinowe, walce, równarki i inny - cięższy i lżejszy sprzęt.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Zadanie: budujemy mosty!

W ramach ZZWI zorganizowano 3 Zespoły Budowy Mostów, które skupiają się na przywracaniu zerwanych przez powódź przepraw. Stawiając mosty tymczasowe korzystają z wojskowych konstrukcji typu DMS-65, BLG-67 i MS-20 Daglezja. U boku polskich żołnierzy działa grupa inżynieryjna International Engineering Support Group (IESG) z Niemiec. Na dziś tworzy ją 69 żołnierzy oraz 38 jednostek sprzętu wojskowego. Ich misją jest usuwanie skutków powodzi w miejscowości Bodzanów i Nowy Świętów. Do żołnierzy niemieckich mają w najbliższym czasie dołączyć żołnierze wojsk inżynieryjnych z innych krajów sojuszniczych.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Cel: most w Głuchołazach.

Największym przedsięwzięciem w wykonaniu Zgrupowania z Brzegu jest budowa mostu w Głuchołazach, który został oddany do użytku 25 października.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się jeszcze pod koniec września. Wówczas wojsko oczyściło koryto rzeki, usunęło z niego między innymi elementy dwóch przepraw zniszczonych przez powódź. W działaniach nie zabrakło wsparcia prywatnej firmy, która postawiła przyczółki pod nową przeprawę. 7 października żołnierze z pododdziałów inżynieryjnych rozpoczęli montaż przęseł z elementów stalowych o podwyższonej wytrzymałości St18G2A konstrukcji typu DMS-65. Do Głuchołaz przyjechały one z magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Most w Głuchołazach mierzy 36 metrów długości i waży blisko 100 ton. W jego konstrukcji zastosowano ponad 3400 elementów o wadze od 40 gramów po 445 kilogramy. To pierwsza z konstrukcji tego typu które Siły Zbrojne RP mają wykonać w najbliższym czasie w oparciu o Drogowe Mosty Składane DMS-65.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Status: nie zwalniamy tempa!

Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk inżynieryjnych z Brzegu to obecnie 11 prac związanych z mostami w miejscowościach:

  1. Głuchołazy
  2. Krapkowice-Żywocice
  3. Markowice
  4. Lądek Zdrój
  5. Wawrzeńczyce
  6. Krosnowice
  7. Wilkanów
  8. Bielice
  9. Stronie Śląskie
  10. Niedźwiedzica
  11. Piechocice

W części miejscowości trwają prace związane z projektowaniem przyczółków, dokumentacją projektową i czynności formalno-prawne. W międzyczasie inżynierowie rozebrali mosty w Wilkanowie, Krosnowicach i Bielicach. Rozbiórki trwają w Siestrzechowicach i Wawrzeńczycach oraz w Markowicach, gdzie pracują żołnierze IESG z Niemiec.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

kpt. Marek GWÓŹDŹ
Rzecznik prasowy Zgrupowania Zadaniowego Wojsk Inżynieryjnych

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Między powodzią a zimą. Operacja FENIKS nie słabnie.
Międzynarodowe,  Feniks,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Zarządzanie Kryzysowe 
Warsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKS
Współpraca,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Feniks 
Ruszyła operacja "Feniks". Tysiące Terytorialsów w akcji
Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Dowódca WOT,  Feniks 
Terytorialsi wciąż walczą ze skutkami powodzi
Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja