Operacja FENIKS: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

Od budowy mostów i tymczasowych przepraw, przez przywracanie drożności dróg, po dezynfekcję - wojskowi inżynierowie wspierają mieszkańców i administrację w ramach Operacji FENIKS. Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk Inżynieryjnych z Brzegu to doskonałe połączenie ludzkiej wiedzy z mocą maszyn - w służbie innym.

Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk inżynieryjnych (ZZWI) powstało 23 września wraz z początkiem Operacji Feniks. Powołano je, aby zapewnić wsparcie administracji publicznej, rządowej i samorządowej w przeciwdziałaniu i likwidacji skutków powodzi, która dotknęła tereny województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Zadaniem Zgrupowania jest przede wszystkim odtworzenie zniszczonej przez powódź infrastruktury: odbudowa mostów, urządzanie tymczasowych przepraw, odtworzenie drożności dróg oraz dezynfekcja terenów i mostów. Działania wojskowych inżynierów mają bezpośredni wpływ na jakość życia i mobilność lokalnych społeczności na południu Polski.

  • Zgrupowanie, czyli co?

Zakres prac, które są do wykonania w ramach Operacji FENIKS jest ogromny. Aby je wykonać potrzeba zarówno żołnierzy jak i sprzętu. W ramach ZZWI działają: 1,2,3,4 i 18 pułk saperów, 2,8 i 43 batalion saperów, 2 i 5 pułk inżynieryjny, 3,4 i 5 batalion inżynieryjny oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Żołnierze Zgrupowania wykorzystują blisko 300 jednostek sprzętu wojskowego w swojej pracy: od wywrotek, Uniwersalnych Maszyn Inżynieryjnych (UMI 9.50), spycharko-ładowarek SŁ-34, przez koparki K-407C, łodzie, piły spalinowe, walce, równarki i inny - cięższy i lżejszy sprzęt.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Zadanie: budujemy mosty!

W ramach ZZWI zorganizowano 3 Zespoły Budowy Mostów, które skupiają się na przywracaniu zerwanych przez powódź przepraw. Stawiając mosty tymczasowe korzystają z wojskowych konstrukcji typu DMS-65, BLG-67 i MS-20 Daglezja. U boku polskich żołnierzy działa grupa inżynieryjna International Engineering Support Group (IESG) z Niemiec. Na dziś tworzy ją 69 żołnierzy oraz 38 jednostek sprzętu wojskowego. Ich misją jest usuwanie skutków powodzi w miejscowości Bodzanów i Nowy Świętów. Do żołnierzy niemieckich mają w najbliższym czasie dołączyć żołnierze wojsk inżynieryjnych z innych krajów sojuszniczych.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Cel: most w Głuchołazach.

Największym przedsięwzięciem w wykonaniu Zgrupowania z Brzegu jest budowa mostu w Głuchołazach, który został oddany do użytku 25 października.

Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się jeszcze pod koniec września. Wówczas wojsko oczyściło koryto rzeki, usunęło z niego między innymi elementy dwóch przepraw zniszczonych przez powódź. W działaniach nie zabrakło wsparcia prywatnej firmy, która postawiła przyczółki pod nową przeprawę. 7 października żołnierze z pododdziałów inżynieryjnych rozpoczęli montaż przęseł z elementów stalowych o podwyższonej wytrzymałości St18G2A konstrukcji typu DMS-65. Do Głuchołaz przyjechały one z magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Most w Głuchołazach mierzy 36 metrów długości i waży blisko 100 ton. W jego konstrukcji zastosowano ponad 3400 elementów o wadze od 40 gramów po 445 kilogramy. To pierwsza z konstrukcji tego typu które Siły Zbrojne RP mają wykonać w najbliższym czasie w oparciu o Drogowe Mosty Składane DMS-65.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

  • Status: nie zwalniamy tempa!

Zgrupowanie Zadaniowe Wojsk inżynieryjnych z Brzegu to obecnie 11 prac związanych z mostami w miejscowościach:

  1. Głuchołazy
  2. Krapkowice-Żywocice
  3. Markowice
  4. Lądek Zdrój
  5. Wawrzeńczyce
  6. Krosnowice
  7. Wilkanów
  8. Bielice
  9. Stronie Śląskie
  10. Niedźwiedzica
  11. Piechocice

W części miejscowości trwają prace związane z projektowaniem przyczółków, dokumentacją projektową i czynności formalno-prawne. W międzyczasie inżynierowie rozebrali mosty w Wilkanowie, Krosnowicach i Bielicach. Rozbiórki trwają w Siestrzechowicach i Wawrzeńczycach oraz w Markowicach, gdzie pracują żołnierze IESG z Niemiec.

Operacja FENIKS Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu

kpt. Marek GWÓŹDŹ
Rzecznik prasowy Zgrupowania Zadaniowego Wojsk Inżynieryjnych

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Koniec operacji FENIKS. Wojsko zostaje na miejscu.
Wydarzenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Feniks,  Siły Zbrojne RP,  Stańczyk,  Dowódca WOT 
Operacja FENIKS: Krosnowice mają most
Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Zarządzanie Kryzysowe,  Międzynarodowe,  Feniks 
Między powodzią a zimą. Operacja FENIKS nie słabnie.
Międzynarodowe,  Feniks,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Zarządzanie Kryzysowe 
Wrocławska wigilia operacji FENIKS
Wydarzenia,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe