IPN podpisał porozumienie z dowództwem WOT o współpracy

29 sierpnia 2023 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Maciej Klisz podpisali porozumienie o współpracy. Zakłada ono przygotowanie żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa, propagowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy o historii Polski i Polaków w XX wieku.

Porozumienie między Instytutem Pamięci Narodowej i Wojskami Obrony Terytorialnej ma na celu umacnianie obronności państwa i zapewnienie sprawnej oraz skutecznej realizacji zadań, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służby wojskowej. Zakłada organizowanie przedsięwzięć szkoleniowych, współpracę kadry instruktorskiej i dydaktycznej, współorganizację uroczystości, przedsięwzięć promocyjnych i edukacyjnych upamiętniających osoby, wydarzenia, a także miejsca ważne dla historii narodu polskiego oraz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej.

Podczas ceremonii podpisania porozumienia o współpracy obecni byli także pracownicy IPN pełniący służbę w WOT.

Podczas dzisiejszego wydarzenia prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział, że:

Z Wojskami Obrony Terytorialnej współpracujemy już od jakiegoś czasu. Formalność w postaci podpisania porozumienia jest dowodem na to, że ta współpraca przebiega bardzo dobrze.

Jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej czuję dumę, że mamy swoich reprezentantów w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz że w infrastrukturze bezpieczeństwa państwa polskiego jest także świadomość historyczna, która sprawia, że nasi żołnierze mają świadomość zagrożeń obecnych także dzisiaj, w XXI wieku. Ta wrażliwość na zagrożenia i gotowość do poświęceń jest konsekwencją edukacji historycznej prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Gen. dyw. Maciej Klisz zaznaczył, że:

Wymiernym efektem współpracy między IPN a WOT są ci ludzie, którzy stoją za nami w mundurach. Chylę czoła przed waszą służbą. Jestem dumny, że mogę przewodzić tej formacji.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Na co dzień w IPN badają i popularyzują historię Polski czy poszukują ofiar totalitaryzmów, a jako Terytorialsi niosą pomoc społeczeństwu także w czasie pokoju. Zachęcamy do zapoznania się ze spotem „W służbie Ojczyźnie – z miłości do Polski” z udziałem pracowników IPN.

 

Załączniki

powiązane informacje

NFOŚiGW zawarł porozumienie o współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej
Porozumienia,  Współpraca,  Klisz 
W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP
Porozumienia,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz 
Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Stawiamy na współpracę
Szkolenia i ćwiczenia,  Interoperacyjność,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz