Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”

WOT rośnie w siłę! Potencjał Formacji zwiększy się w ten weekend o ponad 500 ochotników, którzy chcą bronić Ojczyzny. Słowa roty wybrzmią w województwach mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim! Są to ostatnie przysięgi realizowane w ramach tegorocznych „Ferii z WOTem”. W tej edycji projektu, w szeregi WOT, wstąpiło łącznie blisko 2500 ochotników!

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. W nadchodzący weekend ponad 500 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę 25 lutego br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa mazowieckiego i opolskiego, z kolei w niedzielę 26 lutego br. słowa roty wybrzmią w województwie zachodniopomorskim, dolnośląskim i ponownie w mazowieckim! Są to ostatnie przysięgi realizowane w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Wojska Obrony Terytorialnej stale zwiększają potencjał osobowy. Nadchodzące przysięgi stanowią zwieńczenie tegorocznej edycji projektu „Ferie z WOT”.  Tym razem, w okresie zimowej przerwy międzysemestralnej, w szeregi WOT wstąpiło blisko 2500 ochotników!  To czterokrotnie więcej niż w 2022 r.!

Od samego początku rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, okres ferii zimowych to czas wzmożonego wysiłku  szkoleniowego. W ten sposób dopasowujemy rytm służby, do potrzeb i możliwości naszych przyszłych żołnierzy. O słuszności założeń świadczą liczby, w tym roku ponad 2500 osób zdecydowało się wstąpić do WOT w ramach projektu „Ferie z WOT”. Wśród nich są głównie uczniowie, studenci oraz nauczyciele korzystający z zimowej przerwy w nauce. Już w ten weekend, gdy ochotnicy złożą przysięgę wojskową na sztandar jednostek, motto Terytorialsów „Zawsze gOTowi, zawsze blisko” stanie się także częścią ich życia.

podsumowuje dowódca Terytorialsów, gen. bryg. Maciej KLISZ.

Serdecznie zapraszamy do udziału i transmisji nadchodzących uroczystości!

25 lutego 2023r.

WĘGRÓW

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, żołnierze złożą przysięgę wojskową na Rynku w Węgrowie, o godz. 11:00. Słowa roty wypowie ponad 90 ochotników, znacząca większość z nich pochodzi z powiatu ciechanowskiego. Przeważająca grupa przysięgających to uczniowie i studenci. Średnia wieku to 25 lat.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Elżbieta OBRĘBSKA, tel.: 507 322 244

OPOLE

W 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg”, przysięga odbędzie się na terenie Opolskiej Brygady Logistycznej przy ul. Księdza Bolesława Domańskiego 68. O godz. 11:00, 60 osób wypowie słowa roty i tym samym dołączy do wojskowej rodziny Terytorialsów. Średnia wieku przysięgających to 28 lat. Większość ze ślubujących to uczniowie i studenci.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Magdalena DRÓŻDŻ, tel.: 887 704 154

26 lutego 2023 r.

GRODZISK MAZOWIECKI

W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. rotmistrza Witolda Pileckiego, przysięga odbędzie się przed domem kultury przy ul. Spółdzielczej 9, o godz. 12:00. Słowa roty wypowie ponad 70 kandydatów, z czego kobiety stanowią aż 36 procent przysięgających.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Marlena ROSŁANIEC, tel.: 500 197 243

CHOSZCZNO

W 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” uroczystość odbędzie się w koszarach przy ul. Drawieńskiej 42, o godz. 10:00. Słowa roty wypowie ponad 60 żołnierzy, aż 3/4 z nich to młodzi ludzie przed 22 rokiem życia. Co czwarty ślubujący to kobieta.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Marcin GÓRKA, tel.: 607 600 891

DZIERŻONIÓW

W 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” ochotnicy wypowiedzą słowa roty na miejskim rynku o godz. 13:30. Zobowiązanie wobec Ojczyzny podejmie 120 osób. Większość przysięgających stanowią młodzi ludzi – uczniowie i studenci. Wśród przysięgających jest jednak również raper, producent oraz działacz społeczny - Roman Bosski.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Renata MYCIO, tel.: 609 662 624

WARSZAWA

W samo południe, na Placu Zamkowym w Warszawie, blisko 150 ochotników 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej wypowie uroczyste słowa przysięgi wojskowej. Wśród ślubujących oddanie Ojczyźnie są ludzi wielu pasji i zawodów. Średnia wieku ochotników wynosi 32 lata, a prawie 25 procent  z nich to kobiety. Tego dnia na Placu Zamkowym zobaczyć będzie można paradę 600 żołnierzy 18 SBOT, odbędzie się również piknik wojskowy.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Piotr CELEJ, tel.: 693 526 332

***

„Ferie z WOT”  to projekt, który został przygotowany przede wszystkim z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach oraz nauczycielach. Jest to propozycja także dla rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na zachowanie życiowego balansu i godzenie życia zawodowego oraz prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy około 36 tys. żołnierzy w tym blisko 20 procent kobiet.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
WOT świętował 6-lecie powstania
Tradycja,  Wydarzenia,  Klisz 
Przemówienie Dowódcy WOT z okazji 6lecia istnienia Formacji
Tradycja,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz