Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP

To już kolejne święta, które Terytorialsi spędzą na służbie strzegąc polskiej granicy państwowej. Dziękuję za wysiłek. Dziękuję za to, co robicie. To ważny moment w życiu każdego z Was, ale to również ważny moment w historii naszego państwa – powiedział Dowódca WOT – gen. bryg. Maciej Klisz podczas dzisiejszej wizyty na granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim.

7 kwietnia 2023 odbyło się spotkanie wielkanocne żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, stacjonujących na granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim. Dowódca Terytorialsów odwiedził swoich żołnierzy i złożył im symboliczne życzenia.

Jak podkreślił gen. bryg. Maciej Klisz:

Są właśnie takie momenty w życiu każdego żołnierza, który nosi biało czerwoną flagę na ramieniu, że trzeba powiedzieć sobie - tak tworzę historię. Wszyscy możecie powiedzieć sobie – tak, tworzymy historię. (…) Ja, jako dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i ja jako żołnierz, oficer i generał - Dziękuję Wam za wysiłek. Dziękuję Wam za to co robicie. Życzę Wam zdrowych oraz przede wszystkim spokojnych Świąt Wielkanocnych.

W spotkaniu wielkanocnym uczestniczyli także Dowódcy brygad OT oraz starsi podoficerowie dowództw brygad OT realizujących wsparcie Straży Granicznej, kapelani wojskowi oraz funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Żołnierze WOT otrzymali od gen. bryg. Macieja Klisza odznaczenia pamiątkowe za służbę w ochronie granicy państwowej. 

Uroczyste, wielkanocne spotkanie odbyło się także na terenie województwa lubelskiego, gdzie również stacjonują nasi żołnierze strzegący granicy RP. Zgromadzonych powitał Dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk, który podkreślił wdzięczność za możliwość zorganizowania świątecznego spotkania w miejscu, gdzie na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej służą ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Terytorialsi już od ponad dziewiętnastu miesięcy wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie”. Wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Każdej doby prowadzą działania patrolowe oraz wystawiają posterunki obserwacyjne. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez Terytorialsów.

 

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
365 dni wsparcia Ukrainy
Niezawodna pomoc,  Ukraina,  Siły Zbrojne RP,  Uchodźcy,  Klisz 
Layered Resilience Seminar
Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP
Porozumienia,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz