Przemówienie Dowódcy WOT z okazji 6lecia istnienia Formacji

 

Czcigodni Kombatanci, Nasi Wielcy Bohaterowie,
Szanowny Panie Prezydencie, Panie Ministrze Obrony Narodowej, Szanowni Państwo Ministrowie, Państwo Parlamentarzyści, Państwo Wojewodowie, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Czcigodni Księża Arcybiskupi i Biskupi.
Szanowni Panowie Generałowie, Szanowne Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, szeregowi oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej, ale przede wszystkim żołnierze i pracownicy Wojsk Obrony Terytorialnej,
Dear Minister of Defence of Estonia, Dear Guests representing our fellow formations from all over the world,
Wszyscy Dostojni Goście,

Jest mi niezmiernie miło, że przybyliście dziś, tu – do Rzeszowa, by wspólnie z nami uczestniczyć w oficjalnych obchodach święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to dla nas niezwykły czas, bowiem uroczystość ta nierozerwalnie wiąże się z rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnegodniami czci i chwały naszych wielkich bohaterów, których tradycje z dumą kontynuujemy!

Nasza Formacja utworzona została 1 stycznia 2017 roku. W przeciągu tych ponad sześciu lat sformowanych zostało osiemnaście brygad OT, dwa centra szkolenia, batalion dowodzenia, Szkoła Podoficerska SONDA oraz Jednostka GRYF. W tym czasie zmieniło się jednak niemalże wszystko. Gdy rozpoczynaliśmy tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, wielu zadawało sobie pytania: Po co tworzyć kolejny rodzaj sił zbrojnych? Jakie będą mieli zadania i czy zdołają je realizować? Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, WOT to sprawne narzędzie i integralna część Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Od samego początku tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej najważniejszym zasobem byli, są i będą ludzie, żołnierze-obywatele! Dzięki temu dziś z dumą mogę zameldować Panu Prezydentowi i Pani Ministrowi, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 38,5 tys. żołnierzy. O unikalności formacji świadczy fakt, że blisko 90 procent z nich to żołnierze-ochotnicy. To obywatele, którzy choć na co dzień mają różne zawody, pasje, ambicje i talenty – łączą swe siły i poświęcają czas, aby chronić swoje małe Ojczyzny. Jestem niezwykle dumny, że mogę stać na czele armii ludzi, dla których najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo Polski.

Przez ostatnie sześć lat żołnierze WOT zaangażowani byli w niezliczoną liczbę zdarzeń kryzysowych, niosąc pomoc ludziom w potrzebie. Uczestniczyliśmy m.in. w zwalczaniu klęsk żywiołowych, realizowaliśmy zadania w ramach operacji zwalczania skutków pandemii COVID-19 oraz wspieraliśmy miliony uchodźców wojennych z Ukrainy szukających schronienia w Polsce. Od września 2021 roku żołnierze WOT pełnią nieprzerwaną służbę na granicy polsko-białoruskiej, aktywnie wspierając Straż Graniczną, Policję oraz wojska operacyjne. Zgodnie z naszym mottem, przez całe sześć lat, byliśmy ZAWSZE GOTOWI i ZAWSZE BLISKO do tego, aby pomagać lokalnym społecznościom i dbać o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej.

Szczególną rolę WOT podkreśla dzisiaj obecność przedstawicieli służb, organizacji, administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli świata nauki, biznesu, różnych kolorów mundurów, czy różnych rodzajów nakryć głowy.

Wasza obecność pokazuje, że żołnierze w oliwkowych beretach na stałe wpisali się w system bezpieczeństwa państwa, na każdym szczeblu, gminy, powiatu, województwa oraz całego państwa.

Szanowni Państwo – święto jednostki to zawsze czas przemyśleń i podsumowań. Gdy jednak pojawia się pytanie - co dalej? Odpowiedź jest dla mnie oczywista – Stawiam na dalszy, ewolucyjny rozwój Formacji, nie zapominając o naszych wartościach! Przed nami jeszcze dużo pracy i jeszcze więcej wyzwań. Budowanie kompetencji operacyjnych i pozyskiwanie nowych zdolności, nowego wyposażenia oraz uzbrojenia w tak zmiennym środowisku bezpieczeństwa, to warunek aby nadal być żołnierzami Zawsze gOTowymi i Zawsze Blisko! Żołnierzami, którzy uzupełniają potencjał Sił Zbrojnych w odstraszaniu i obronie.

Terytorialsi, dziękuję Wam za Waszą służbę, za Wasze zaangażowanie i unikalne kompetencje, które wnosicie do naszej Formacji. To honor i zaszczyt być Waszym Dowódcą!

In the end, let me address our friends from different formations from all over the world. Thank you for your presence today; your openness and willingness to share your experience prevented the POL TDF from making wrong decisions. We saved money and time – a crucial factor in today’s significantly volatile security environment. Thank you again, and I look forward to working with you in the future.

Wszystkim Państwu dziękuję za przybycie na uroczystość, za celebrowanie z nami tego dnia. Dobrze wiedzieć, że mamy tylu przyjaciół, na których możemy liczyć i z którymi możemy współpracować!

Ku chwale Ojczyzny! Zawsze gOTowi, Zawsze Blisko!

gen. dyw. Maciej KLISZ

powiązane informacje

Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Layered Resilience Seminar
Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
WOT na straży bezpieczeństwa polskiej granicy
Granica,  Siły Zbrojne RP,  Klisz