Kurs obserwatorów ognia – nowoczesne kwalifikacje dla Terytorialsów

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy z trzech etapów kursu instruktorów obserwatorów ognia. Szkolenie przeprowadzone było zarówno w oparciu o specjalistyczne urządzenia treningowe, jak i bezpośrednio w terenie miejskim. W kursie udział wzięli Terytorialsi z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju oraz SP SONDA z Zegrza.

Kurs Obserwatorów Ognia jest edycją pilotażową realizowaną w CSWOT. Z uwagi na obszerność materiału, szkolenie podzielono na 3 etapy. Po odbyciu pełnego szkolenia żołnierze zyskają kwalifikacje instruktorskie pozwalające im na szkolenie kolejnych obserwatorów ognia w swoich Brygadach oraz w Szkole Podoficerskiej SONDA.

– powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

W czasie realizowanego szkolenia żołnierze uczyli się prawidłowego działania zgodnie z procedurami ognia połączonego w tym procedurą „Call For Fire”, a także przechodzili zaawansowane szkolenie z zakresu topografii, prowadzenia korespondencji radiowej w języku polskim oraz angielskim, prowadzenia  obserwacji i rozpoznania sprzętu armii innych państw. „Call for Fire” (CFF) to procedura wezwania i kierowania ogniem artylerii z pola walki. Niezbędne informacje określa obserwator. Wezwanie odbiera Fire Direction Center – FDC (punkt kierowania ogniem dywizjonu), który podejmuje decyzję odnośnie ostrzału artyleryjskiego wskazanego celu przez obserwatorów. 

Jest to w pełni nowe doświadczenie. Instruktorzy prowadzący te zajęcia są przygotowani na najwyższym poziomie. Pomimo, że jest to dla nas nowość, to szczegółowo poznajemy kwestie związane z rolą obserwatorów ognia i mamy możliwość ćwiczyć nie tylko na specjalistycznych symulatorach, ale także realizując zadania w terenie. Osobiście polecam to szkolenie każdemu żołnierzowi.

– dodał uczestnik szkolenia z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Całość kursu instruktorskiego obserwatorów ognia podzielona jest na trzy etapy. W czasie pierwszego z nich szkoleni poznają zasady współpracy z FDC i uczą się stosowania procedury CFF. W kolejnym etapie szkolenia, żołnierze nauczą się współpracować z JTAC (joint terminal attack controller - wysuniętym nawigatorem naprowadzania lotnictwa)  lub ze statkiem powietrznym w ramach realizacji procedury „Close Air Support”. Trzeci etap szkolenia przeznaczony jest na doskonalenie umiejętności instruktorskich i metodycznych, aby po otrzymaniu tytułu instruktora, żołnierze byli właściwie przygotowani do przekazywania wiedzy kolejnym Terytorialsom.

Kurs obserwował st. chor. sztab. Mirosław Ziarniak, starszy podoficer Dowództwa WOT:

Umiejętność rażenia celów na odległościach kilkudziesięciu kilometrów przy pomocy sensora jakimi mogą być żołnierze WOT doskonale wpisuje się w taktykę działania naszej formacji. Posterunek obserwacyjny na dachu galerii handlowej czy na przedmieściach Torunia to świetny pomysł, który wprowadził realizm w szkolenie. Widzę serię kursów obserwatorów ognia w jednej z brygad WOT przeznaczonych  dla sniperów, którzy mają zawsze najlepszy wgląd w teren, dysponują najlepszym sprzętem do obserwacji oraz lokalizowania celów. Zajęcia z CFF od nowego roku wejdą też do programu szkolenia Szkoły Podoficerskiej SONDA.

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
180 osób na "Trenuj z Wojskiem" w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  CSWOT