3 miesiące operacji #SilneWsparcie

 

Minęło 90 dni jak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. „Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż” to działania mające na celu wsparcie Straży Granicznej oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

Operacja pk. „Silne Wsparcie” rozpoczęła się 3 września 2021 r. i jest prowadzona w rejonie przygranicznym na terenie województw podlaskiego i lubelskiego. Działania żołnierzy brygad właściwych dla obszaru realizacji operacji czyli 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają w różnym zakresie specjalistycznym żołnierze innych brygad WOT. Ich obecność pozwala zwiększyć potencjał w zakresie wykorzystania sprzętu specjalistycznego, jakim dysponuje WOT oraz zapewnia rotację na stanowiskach.

Skala zaangażowanie WOT rośnie w miarę zwiększania odległości od linii granicy polsko-białoruskiej. Działania z największą intensywnością prowadzone są w strefie nadgranicznej. Całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, żołnierze WOT w wystawiają kilkadziesiąt patroli, punktów kontrolnych oraz posterunków obserwacyjnych. Na rzece Bug prowadzone są patrole wodne, z kolei trudnodostępny teren nad rozlewiskiem monitorują patrole konne. Od początku operacji żołnierze WOT ujawnili blisko 1000 osób - głównie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz kurierów. Zatrzymani przekazywani są niezwłocznie funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Tam, gdzie funkcjonariusze straży granicznej oraz żołnierze nie mogą prowadzić obserwacji  bezpośredniej intensywnie wykorzystywane są bezzałogowce rozpoznawcze. Grupy Rozpoznania Obrazowego, zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej. Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Bezzałogowce do tej pory wykonały 660 godzin nalatu, umożliwiając tym samym prowadzenie działań wyprzedzających SG i wojskom operacyjnym. W gotowości do działania jest także Grupa Poszukiwawczo -Ratownicza K9 WOT z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwania osób zaginionych.

Terytorialsi działają także w ramach Zespołów Oceny Wsparcia, których zadaniem jest monitorowanie sytuacji w miejscowościach znajdujących się w strefie objętej zakazem przebywania oraz reagowanie na zgłaszane potrzeby władz samorządowych oraz mieszkańców.

W Dowództwie WOT 24/7 funkcjonuje linia wsparcia telefonicznego dla osób z rejonów przygranicznych. Z tej opcji wparcia skorzystało prawie 500 osób.  W ramach operacji Silne Wsparcie pracownicy miejskich i gminnych rzędów z rejonu przygranicznego przeszkoleni zostali z zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doradztwo i szkolenia w tym obszarze prowadzi Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT.

Wspólnym celem funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. Codziennie od rodaków z całej Polski płyną wyrazy solidarności, wdzięczności i wsparcia dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy, co motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Terytorialsi w stałej gOTowości - KOP-22
Kukuła,  #SilneWsparcie,  Szkolenia i ćwiczenia,  Uchodźcy,  Szkolenie w SRO 
Już rok wspieramy SG w ochronie granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Wydarzenia