Szkoleniowy weekend Warmińsko - Mazurskich terytorialsów

 

Niebieska taktyka, rzut granatem, msza polowa – tak w skrócie wyglądał weekend szkoleniowy żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatni weekend żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty realizowali szkolenie rotacyjne na terenie Nadleśnictwa Dobrocin oraz na przykoszarowym placu ćwiczeń. Pododdziały prowadziły działania w małych zespołach w urozmaiconym terenie lesisto–jeziornym. Najważniejszym punktem szkolenia były działania z zakresu niebieskiej taktyki z wykorzystaniem łodzi rozpoznawczych.

Doskonalono między innymi odpowiedni dobór wyposażenia i sprzętu przez żołnierzy, elementy maskowania, prowadzenie rozpoznania obiektów terenowych, konstrukcji nośnych mostów, skryte poruszanie się i przenikanie w terenie lesisto – jeziornym, patrolowanie oraz przeszukiwanie wyznaczonych sektorów.

Na terenie olsztyńskiej jednostki spotkali się terytorialsi z 45 batalionu lekkiej piechoty, by udać się na kierunki Stałego Rejonu Odpowiedzialności tj. m.in. Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Nowa Kaletka i uczestniczyć w kolejnym szkoleniu rotacyjnym. W ramach zajęć żołnierze doskonalili umiejętności strzeleckie i taktyczne, ewakuacji rannego z pola walki jak również poszukiwanie osoby zaginionej.

Intensywnie szkolili się również ochotnicy szkolenia wyrównawczego, którzy tydzień temu wstąpili w szeregi Brygady. Żołnierze pokonywali teren różnymi sposobami, ćwiczyli postawy strzeleckie czy też reakcje na kontakt z przeciwnikiem. Szkolenie wyrównawcze skierowane do osób, które miały już styczność z wojskiem zakończy się we wrześniu pętlą taktyczną.

Równocześnie żołnierze odbywający szkolenie podstawowe w Braniewie wzięli udział w polowej Mszy Świętej, którą na terenie braniewskich koszar odprawił ks. kapelan ppor. Artur MIZIEJ. Podczas mszy, kapelan 43 batalionu lekkiej piechoty zwrócił się do żołnierzy, którzy będą pełnić terytorialną służbę wojskową w swoich małych ojczyznach, by zawsze byli dla nich solą, która nadaje dobrego smaku natomiast wśród swoich bliskich oraz w środowiskach, w których na co dzień funkcjonują, kierowali się zasadą pomocniczości i gotowości do działania.  W swoich słowach apelował, by terytorialna służba wojskowa, która tuż po złożonej przysiędze- dnia 10 lipca stanie się faktem, była dla nich zaszczytem i źródłem satysfakcji, a nie tylko suchym obowiązkiem. 

Żołnierze 41 batalionu lekkiej piechoty z Giżycka po zapoznaniu z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa wykonali rzut granatem ręcznym RG-42 ćwiczebnym, mający na celu przygotowanie żołnierzy do rzutu granatem bojowym. Po realizacji zadania przeszli do kolejnego zagadnienia, jakim był rzut granatem bojowym RG-42. Doskonalili również znajomość budowy i zasad działania ręcznego granatu obronnego F-1 i granatu ręcznego odłamkowego (zaczepnego) RG-42. Realizowane przedsięwzięcia odbywały się w ramach szkolenia zintegrowanego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Paulina KUCIŃSKA
Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Szkolenie z ratownictwa lodowego pod okiem strażaków
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
Techniki podwójnego zastosowania - szkolenie na Twierdzy Osowiec
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
W WOT uczymy ratować ludzkie życie.
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zdrowy styl życia 
Terytorialsi z niżańskiego batalionu ćwiczyli z druchami OSP Dzikowiec i Wilcza Wola
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe