Szkolenie z ratownictwa lodowego pod okiem strażaków

 

Aktualne warunki pogodowe są dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonałą okazją do prowadzenia zajęć. W temperaturze -10 stopni Terytorialsi przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków PSP. 

W piątek, w zajęciach na plaży miejskiej Dojlidy w Białymstoku, uczestniczyli żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty. Instruktorami byli strażacy z Ośrodka Szkolenia Podstawowego Państwowej Straży Pożarnej w Łapach.

Terytorialsi uczyli się sposobów dotarcia do osób poszkodowanych w lodowatej wodzie, wykonania dostępu do poszkodowanego oraz jego ewakuacji do miejsca bezpiecznego, samoratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i WOT, w tym m.in. kombinezony do pracy wodzie, kamizelki ratunkowe i rzutki ratunkowe.

Nabyte umiejętności będą przydatne żołnierzom podczas prowadzenia działań w warunkach zimowych. Szkolenie jest także praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję WOT.

Od 16 czerwca 2020 r. Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej łączy porozumienie w sprawie współpracy. Strażacy wielokrotnie występowali w roli instruktorów podczas szkoleń WOT z zakresu ratownictwa drogowego, medycznego, wodnego oraz technik linowych. W kwietniu ubiegłego roku Terytorialsi wspierali strażaków podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym.

kpt. Łukasz Wilczewski
Oficer prasowy
1 Podlaska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Szkoleniowy weekend Warmińsko - Mazurskich terytorialsów
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
Techniki podwójnego zastosowania - szkolenie na Twierdzy Osowiec
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
W WOT uczymy ratować ludzkie życie.
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zdrowy styl życia 
Terytorialsi z niżańskiego batalionu ćwiczyli z druchami OSP Dzikowiec i Wilcza Wola
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe