Ćwiczenia terytorialsów w SRO

 

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli szkolenie doskonalące umiejętności bojowe. Ćwiczenia odbyły się w tzw. stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Tematyka szkoleń obejmowała m.in.: działania taktyczne oraz rozpoznanie terenu.

Terytorialność jest wpisana w nazwę formacji i oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wywodzi się misja żołnierzy WOT – „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Od ponad roku terytorialsi zaangażowani są w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią koronawirusa. Aby podtrzymywać zdolności bojowe kontynuowane były zajęcia w terenie. Żołnierze 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza doskonalili swoje umiejętności z zakresu terenoznawstwa, łączności, pracy z mapą i poruszania się w terenie leśnym.

Stałym rejonem odpowiedzialności terytorialsów ze Zgierza są powiaty: zgierski, brzeziński, łódzko – wschodni, pabianicki, poddębicki, sieradzki, zduńsko-wolski, łaski, bełchatowski, pajęczański, wieluński i wieruszowski. Działania żołnierzy odbyły się w lasach powiatu bełchatowskiego.

Pozostałe powiaty województwa łódzkiego należą do SRO 92blp w Kutnie.

Ćwiczenia w terenie to praktyczny wymiar zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatów, które są rejonem jej działania.

Tego rodzaju zajęcia to jeden z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To dzięki tego typu zgrupowaniom żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty.

Małgorzata Glińska
Rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Rozpoczynamy intensywny rok szkoleniowy
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Terytorialsi w gOTowości do energetycznego wsparcia administracji publicznej
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje,  Szkolenie w SRO