Zdali egzamin i złożyli przysięgę wojskową

 

W ostatni weekend lutego podczas czterech zaprzysiężeń słowa roty wypowiedziało blisko 160  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W sobotę 27 lutego br., słowa przysięgi wypowiedziało 45 żołnierzy z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystości odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. To druga w tym roku i 19 w historii 6. Mazowieckiej Brygady OT przysięga wojskowa.

Tego dnia na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku – przysięgę złożyło kolejnych 62 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była to już 17. przysięga wojskowa w 12. w tej brygadzie. Ponadto, w  jednostce wojskowej w Brzegu – rotę przysięgi wypowiedziało 15 żołnierzy z 13. Śląskiej Brygady OT.

W niedzielę 28 lutego 2021 r. na placu apelowym koszar 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT w Szczecinie-Podjuchach uroczystą przysięgę wojskową złożyło 35 Terytorialsów. W ten sposób 14 Zachodniopomorska Brygada OT, po 14 miesiącach od przyjęcia pierwszych żołnierzy, przekroczyła już liczbę pół tysiąca, liczy dziś ok 530 żołnierzy-ochotników.

Po raz kolejny przysięgi miały choć szczególny, to bardzo nietypowy i skromny charakter. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, w przysięgach nie uczestniczyła kompania honorowa, orkiestra wojskowa, a świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę. Zwykle jest to szczególne przeżycie dla nowych żołnierz, ale także dla ich rodzin. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy jednostek pozostały, dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy, zamknięte.

Składający przysięgę po powołaniu do służby musieli odbyć intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, będące wstępem do dalszego kształcenia żołnierza WOT.  Każdy dzień składał się  z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Podczas szkolenia nowo wcieleni „terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Przed złożeniem przysięgi, musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej” czyli pokazać czego się nauczyli w trakcie szkolenia. Tym razem dodatkowym utrudnieniem była zmienność warunków atmosferycznych; zima, śnieg, bardzo mroźno, potem padał deszcz a w czasie egzaminu było bardzo ciepło jak na tę porę roku.

Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata. Razem z nowymi rekrutami w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej  jest już ponad 27 tysięcy żołnierzy.

 

Zespół Prasowy Dowództwa WOT

Załączniki

powiązane informacje

Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Tradycja,  Zaciąg,  Przysięgi,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Pracowity koniec roku w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Promocja podoficerska,  Przysięgi 
Szkolenia, przysięgi, międzynarodowa rywalizacja – pracowity weekend w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Przysięgi,  Międzynarodowe