Pracowity koniec roku w WOT

 

Ponad 8 tysięcy żołnierzy WOT bierze udział w szkoleniach rotacyjnych, zintegrowanych oraz podstawowych, ponad 500 ochotników wstępuje w szeregi, a 300 kolejnych składa przysięgi, będą też promocje podoficerskie – to wszystko w ten weekend w Wojskach Obrony Terytorialnej.

To jeden z  ostatnich szkoleniowych weekendów 2019 roku w WOT. W ramach szkoleń podstawowych, wyrównawczych, rotacyjnych oraz zintegrowanych szkoli się ponad 8 tys. żołnierzy WOT. Szkolenia odbywają się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, na poligonach i w jednostkach wojskowych.

Trwa też zaciąg do służby. Z kartami powołania do naszych jednostek stawia się dzisiaj ponad pół tysiąca ochotników. Historyczne – bo pierwsze powołania trwają od rana, na terenie województw gdzie budowa formacji rozpoczęła się w czwartym – ostatnim etapie. W Szczecinie trwa pobór do 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT, we Wrocławiu do 16 Dolnośląskiej Brygady OT, a w Skwierzynie stawiają się pierwsi ochotnicy, którzy zasilają struktury WOT na terenie województwa lubuskiego. Pierwsi ochotnicy na terenie województw tzw. „ściany zachodniej” to rezerwiści. Wezmą oni udział w szkoleniach wyrównawczych, potem odbędą serie szkoleń z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi, aby po zdanych egzaminach zostać instruktorami i przystąpić do szkolenia ochotników w czasie tzw. „szesnastek”, czyli szkoleń podstawowych.

W ten weekend 300 żołnierzy WOT wypowie też słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Cieszynie, Ciechanowie oraz Hrubieszowie. Przysięga w Hrubieszowie będzie połączona z promocją na stopień podoficerski żołnierzy, którzy ukończyli już czwartą organizowaną w tej brygadzie edycję kursu "Sonda".

W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 000  ochotników. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Załączniki

powiązane informacje

Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Tradycja,  Zaciąg,  Przysięgi,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Kolejne przysięgi żołnierzy WOT, formacja liczy już ponad 24 tys. żołnierzy.
Tradycja,  Promocja podoficerska,  Przysięgi 
Kolejni oficerowie dołączyli do WOT
Kurs AGRYKOLA,  Promocja podoficerska