Szkolenie przeciwkryzysowe w gminie Szepietowo

 

Szkolenie przeciwkryzysowe 14 batalionu lekkiej piechoty w gminie Szepietowo (powiat wysokomazowiecki) zgromadziło wczoraj żołnierzy WOT, strażaków, policjantów oraz przedstawicieli samorządu lokalnego.

Potrzeba rozszerzenia kompetencji Terytorialsów o współpracę ze służbami ratowniczymi nabrała nowego wymiaru w trakcie prowadzenia działań przeciwkryzysowych ograniczających transmisję koronawirusa. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walce z COVID-19 współdziałali m.in. z funkcjonariuszami straży pożarnej, policji oraz samorządami lokalnymi .

W tym roku dla podlaskich Terytorialsów współpraca ze służbami nie ograniczyła się tylko do zwalczania koronawirusa. W kwietniu żołnierze 1PBOT zaangażowani byli w walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym, który okazał się największym w Polsce od czasu pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Pierwszymi żołnierzami zaangażowanymi w akcję gaśniczą byli operatorzy Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) Flyeye. Terytorialsi działali też "na ziemi" - m.in. gasili pożar z wykorzystaniem tłumic oraz budowali magistralę z węży pożarniczych, która dostarczała wodę do prowadzenia akcji gaśniczej.

Bazując na tych doświadczeniach żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty zorganizowali w sobotę 29 sierpnia szkolenie, w które włączyli się: Komenda Powiatowa PSP w Wysokiem Mazowieckiem, OSP (Dąbrówka Kościelna, Szepietowo i Wojny Szuby), funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem oraz Urząd Miejski w Szepietowie.

Tematem zajęć było wsparcie organów administracji publicznej i służb ratunków w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Żołnierze, pod okiem instruktorów ze straży pożarnej i policji, uczyli się zagadnień podzielonych na cztery bloki tematyczne:

  • susze i pożary,
  • silne wiatry, huragany i katastrofy budowlane,
  • wypadki drogowe i katastrofy komunikacyjne,
  • działania patrolowe.

Przedstawiciele straży pożarnej, policji oraz starosta powiatu wysokomazowieckiego, burmistrz Szepietowa i wójtowe okolicznych gmin zapoznali się też z możliwościami modułu zadaniowego 14 batalionu lekkiej piechoty. Moduł zadaniowy to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Istotą działań przeciwkryzysowych realizowanych przez WOT jest wspieranie i uzupełnianie możliwości cywilnych służb, np. poprzez sprzęt specjalistyczny (np. zestawy oświetleniowe, agregaty prądotwórcze, pompy, Bezzałogowe Statki Powietrzne, cysterny) oraz potencjał ludzki - szczególnie w przypadku wystąpienia zagrożeń o znacznej skali.

por. Łukasz Wilczewski
Rzecznik prasowy 
1 Podlaska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Ćwiczenia współdziałania służb WYPADEK 2022
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Terytorialsi zakończyli ćwiczenie Przyjazna Energia-22
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Terytorialsi w gOTowości do energetycznego wsparcia administracji publicznej
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje,  Szkolenie w SRO