Terytorialsi w ćwiczeniu SAREX-25

Wojska Obrony Terytorialnej po raz kolejny wzięły udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym SAREX-25. Żołnierze 3 Podkarpackiej, 15 Lubuskiej i 20 Przemyskiej Brygady OT współpracowali ze służbami w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO). 

W dniach 19-23 maja 2025 r. odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne SAREX-25 z zakresu prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w lądowym i morskim obszarze odpowiedzialności służby ASAR oraz systemu SAR. Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Ćwiczenie SAREX-25 jest kolejnym przedsięwzięciem w którym wzięliśmy udział. Wojska Obrony Terytorialnej do wsparcia służby ASAR wydzieliły Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze [NZPR]. W tegorocznych ćwiczeniach wydzielono trzy NZPR, które brały udział w dwóch epizodach.

- powiedział starszy specjalista Oddziału Zarządzania Kryzysowego z DWOT pułk. Jarosław Najgrodzki podczas konferencji podsumowującej ćwiczenie.

W SAREX-25 wzięli udział Terytorialsi z trzech Brygad OT: 3 Podkarpackiej, 15 Lubuskiej i 20 Przemyskiej. Ich zadaniem była współpraca z innymi służbami w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, a celem sprawdzenie zdolności do odzyskiwania izolowanego personelu oraz wspólnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Do tego typu zadań przeznaczone są Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze, czyli tzw. NZPR, będące jednym z elementów systemów zarządzania kryzysowego. Przeznaczone są m.in. do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich głównym zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów i ochrona mienia oraz wyposażenia.

Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy to nasze kluczowe ogniwo w działaniach kryzysowych. W ćwiczeniu SAREX pokazaliśmy, że żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT potrafią skutecznie działać w trudnym terenie, we współpracy z innymi służbami, przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów jak ATAK.

– podkreślił płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT.

Ćwiczenie z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego pk. SAREX prowadzone jest od 2014 roku. Coroczne edycje pozwalają na praktyczną weryfikację faktycznego stanu przygotowania sił i środków wydzielonych do realizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych w obszarze lądowym i morskim, zgodnie z krajowym Planem ASAR oraz Planem SAR.

 por. Magdalena Mac
Oficer prasowy 3 Podkarpackiej Brygady OT

ppor. Rafał Laska
Oficer prasowy 20 Przemyskiej Brygady OT

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Koniec operacji FENIKS. Wojsko zostaje na miejscu.
Wydarzenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Feniks,  Siły Zbrojne RP,  Stańczyk,  Dowódca WOT 
Operacja FENIKS: Krosnowice mają most
Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Zarządzanie Kryzysowe,  Międzynarodowe,  Feniks