Sztandar wojskowy dla 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

 

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest piątą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenie sztandaru odbyła się 16 sierpnia 2020 r. na Placu Wolności w Kielcach przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Decyzję o jego nadaniu podjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Duda na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Sztandar wojskowy z rąk dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły odebrał dowódca świętokrzyskich terytorialsów pułkownik Grzegorz Motak.

- To wyjątkowy symbol najważniejszych dla żołnierza wartości – męstwa, honoru i wierności Ojczyźnie. Niech będzie dla Was natchnieniem do wypełniania służby żołnierskiej w sposób godny następców tych, którzy sto lat temu walczyli i zwyciężali w obronie Rzeczypospolitej – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Sztandar, w dowód szacunku dla wojska ufundowało społeczeństwo świętokrzyskie. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, a matką chrzestną jest Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach pani dr Dorota Koczwańska-Kalita.

- Jestem pewien, że sztandar, który dziś otrzymaliście będzie dla Was także symbolem mocnych więzi łączących wojsko i tutejszą społeczność. Społeczność, którą jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej macie strzec, wspierać i chronić przed zagrożeniem – napisał w liście minister Błaszczak.

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Opis sztandaru
10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt”:

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „10 ŚBOT” – numer Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji Brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, umieszczony jest Herb Województwa Świętokrzyskiego, który jest symbolem stałego rejonu odpowiedzialności 10 ŚBOT.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest Znak Spadochronowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przedstawiający spadającego do walki orła. Pod znakiem umieszczony jest. monogram ,,EK”, który odnosi się do inicjałów patrona Brygady mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. ,,Nurt”, który nie tylko był spadochroniarzem ale i instruktorem spadochronowym, a także Cichociemnym.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest wizerunek obrazu Matki Boskiej Bolesnej z Wykusu, który jest symbolem miejsca dorocznych uroczystości i spotkań żołnierzy Armii Krajowej.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „10ŚBOT” stanowiąca numer w nazwie Brygady (10ŚBOT).

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 8 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, Prezydent Miasta Kielce, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Prezes Zarządu MESKO S.A., Weterani Armii Krajowej, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce S.A., Kapelan Garnizonu Kielce oraz prezesi i dyrektorzy świętokrzyskich firm.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Wręczenie sztandaru dla 12 Wielkopolskiej Brygady OT - relacja
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady OT - opis
Sztandary,  Tradycja