Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Sztandary
TradycjaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Tradycja
Sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady OT - opis
Pułkownik Rafał Miernik - dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka, odebrał z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, sztandar wojskowy.
Uroczystość wręczenia sztandaru 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT miała miejsce w Poznaniu, na Placu Wolności. Ceremonia odbyła się 26. stycznia 2020 roku, w 101. rocznicę złożenia przysięgi Wojsk Wielkopolskich.
Sztandar z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Rafał Miernik.
Ojcem chrzestnym sztandaru jest Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka (pierwszego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego, patrona brygady), a matką chrzestną – Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.
Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.
Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po którego obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.
Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowanego srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.
Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach znajduje się liczba „12” – symbolizująca numer Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.
Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach zawarte są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.
W dolnym lewym rogu płata sztandaru w polu wieńca umieszczony jest haftowany barwnie wizerunek odznaki pamiątkowej 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nawiązuje ona do symboliki używanej przez Powstańców Wielkopolskich i Wojska Wielkopolskie.
W górnym lewym rogu płata sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest Znak Polski Walczącej haftowany srebrnym szychem. Umieszczony w wieńcu wawrzynu Znaku Polski Walczącej jest odwołaniem do tradycji dziedziczonych przez Wojska Obrony Terytorialnej, które w głównej mierze opierają się na etosie Armii Krajowej.
W górnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest haftowany barwnie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek ten występuje od 1919 roku na sztandarach oddziałów Wojska Polskiego stacjonujących w Wielkopolsce.
W dolnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest monogram gen. bryg. Stanisława Taczaka - patrona Brygady, rozetka wielkopolska z inicjałami „ST”.
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy umieszczone są inicjały jednostki wojskowej „WBOT”. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.
Na drzewcu umieszczone jest po 7 gwoździ honorowych. Na grzbiecie drzewca jest umieszczonych 8 gwoździ pamiątkowych.
W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Elżbieta Wawrzynkiewicz – Prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, Zbigniew Hoffmann – były Wojewoda Wielkopolski, poseł na sejm IX kadencji, Tadeusz Jeziorowski – Honorowy Prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Krzysztof Kłoskowski, Krzysztof Dembiński, płk dr hab. Juliusz Tym, Wawrzyniec Wierzejewski.
ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT