Sztandar 12 Wielkopolskiej Brygady OT - opis

 

Pułkownik Rafał Miernik - dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka, odebrał z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, sztandar wojskowy.

Uroczystość wręczenia sztandaru 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT miała miejsce w Poznaniu, na Placu Wolności. Ceremonia odbyła się 26. stycznia 2020 roku, w 101. rocznicę złożenia przysięgi Wojsk Wielkopolskich.

Sztandar z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Rafał Miernik.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka (pierwszego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego, patrona brygady), a matką chrzestną – Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po którego obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowanego srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, a w ich polach znajduje się liczba „12” – symbolizująca numer Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach zawarte są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru w polu wieńca umieszczony jest haftowany barwnie wizerunek odznaki pamiątkowej 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nawiązuje ona do symboliki używanej przez Powstańców Wielkopolskich i Wojska Wielkopolskie.

W górnym lewym rogu płata sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest Znak Polski Walczącej haftowany srebrnym szychem. Umieszczony w wieńcu wawrzynu Znaku Polski Walczącej jest odwołaniem do tradycji dziedziczonych przez Wojska Obrony Terytorialnej, które w głównej mierze opierają się na etosie Armii Krajowej.

W górnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest haftowany barwnie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.  Wizerunek ten występuje od 1919 roku na sztandarach oddziałów Wojska Polskiego stacjonujących w Wielkopolsce.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, w polu wieńca umieszczony jest monogram gen. bryg. Stanisława Taczaka - patrona Brygady, rozetka wielkopolska z inicjałami „ST”.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy umieszczone są inicjały jednostki wojskowej „WBOT”. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Na drzewcu umieszczone jest po 7 gwoździ honorowych. Na grzbiecie drzewca jest umieszczonych 8 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Elżbieta Wawrzynkiewicz – Prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, Zbigniew Hoffmann  –  były Wojewoda Wielkopolski, poseł na sejm IX kadencji, Tadeusz Jeziorowski – Honorowy Prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Krzysztof Kłoskowski,  Krzysztof Dembiński, płk dr hab. Juliusz Tym, Wawrzyniec Wierzejewski.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi 
Sztandar wojskowy dla 10 Świętokrzyskiej Brygady OT
Sztandary,  Tradycja 
Wręczenie sztandaru dla 12 Wielkopolskiej Brygady OT - relacja
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi