Szkolenie z ratownictwa wodnego

 

Na zalewie Żółtańce pod Chełmem odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 z Chełma oraz ratowników WOPR. Lubelscy terytorialsi uczyli się tam ewakuacji osób z wody, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poszukiwania na linii brzegowej.

Każdego roku w wyniku utonięcia traci życie średnio ponad pół tysiąca Polaków. Żołnierze WOT będąc częścią lokalnych społeczności mogą być świadkami tragicznych zdarzeń, dlatego wykształcenie w nich zdolności ratowniczych może uczynić nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju.

W dniach 18 i 19 lutego br. zalew Żółtańce pod Chełmem był miejscem wspólnego szkolenia żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT, strażaków oraz ratowników WOPR.

Organizatorem szkolenia była Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 1 w Chełmie. Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma pod okiem strażaków i ratowników WOPR-u uczyli się, m.in.: różnych technik ewakuacji osób znajdujących się w wodzie, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także prowadzenia działań poszukiwawczych osób na linii brzegowej zbiornika.

Zadania żołnierzy WOT skupiały się na prowadzeniu akcji ratowniczej przy użyciu łodzi rozpoznawczych i ubrań do pracy w wodzie. Ponadto Terytorialsi mieli okazję zapoznać się ze sprzętem specjalistycznym strażaków i ratowników wodnych.

„Mogliśmy w praktyce poznać szersze zastosowanie sprzętu i podpatrzeć strażaków, którzy, na co dzień mają większe doświadczenie w takich akcjach. Wymieniliśmy się doświadczeniami, zdobyliśmy dużo nowych praktycznych umiejętności, które strażacy wykorzystują podczas pełnienia swojej służby. Takie wspólne szkolenia to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ w przyszłości będziemy współdziałać i musimy być przygotowani na różnego typu akcje. Takie ćwiczenia mogą się przyczynić, do tego, że w przyszłości, łącząc nasze kompetencje będziemy jeszcze bardziej skuteczni” - mówi uczestniczka szkolenia kpr. Paulina Pawłowicz z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma.  

Warto dodać, że to nie pierwsze tego typu ćwiczenia. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zrealizowali do tej pory kilka wspólnych szkoleń z PSP i WOPR w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych na wodzie i lądzie. Tego typu ćwiczenia mają przygotować żołnierzy OT do efektywnego współdziałania z innymi służbami ratowniczymi podczas akcji kryzysowych w naszym regionie.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY 2LBOT

Fot. DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Współpraca popłaca
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  CSWOT 
Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT 
ŁASICA 2023 ze wsparciem podlaskich Terytorialsów
Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Kooperacja,  Współpraca 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie