Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Granica
SpołecznePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Społeczne
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
UchodźcyPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Uchodźcy
Trwa operacja Bezpieczny Zachód
Ponad dwa tygodnie temu zaczęła się operacja pod kryptonimem Bezpieczny Zachód. Działanie to ma na celu zabezpieczenie szlaków komunikacyjnych w strefie nadgranicznej na polsko-niemieckim odcinku granicy państwowej.
Służba patrolowa na granicy zachodniej – czyli jak Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną?
Służba patrolowa Wojska Polskiego odbywa się w ramach wsparcia Straży Granicznej, która jest odpowiedzialna za ochronę granic państwowych. W obliczu rosnącej presji migracyjnej, przemytu oraz prób nielegalnego przekraczania granicy, konieczne stało się zwiększenie obecności służb mundurowych w terenie.
To wsparcie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz usprawnienie działań interwencyjnych i prewencyjnych. Żołnierze działają w ścisłej współpracy ze Strażą Graniczą wykonując wspólne patrole, obserwacje, kontrole i zabezpieczenia.
Służba patrolowa to zadanie wymagające kondycji, dyscypliny i czujności. Patrole odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od pogody. Korzystają z wojskowych aut terenowych, ale często przemieszczają się również pieszo.
Ich główne zadania to:
- obserwacja rejonów przygranicznych,
- wykrywanie śladów nielegalnego przekroczenia granicy,
- pomoc funkcjonariuszom Straży Granicznej w zatrzymywaniu podejrzanych osób,
- zabezpieczanie miejsc zdarzeń do czasu przybycia odpowiednich służb.
W Zgrupowaniu Zadaniowym Bezpieczny Zachód udział bierze blisko 500 żołnierzy z czterech brygad, a są to:
- 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
- 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej
- 15 Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej
- 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej
Żołnierze są odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni, aby pełnić swoje obowiązki zgodnie z przepisami i zasadami użycia środków przymusu bezpośredniego.
Obecność żołnierzy Wojska Polskiego przy zachodniej granicy to element wsparcia dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ich działania mają zwiększenie skuteczności patrolowania i reagowania w sytuacjach wymagających współpracy.
To także okazja, by pokazać, jak wygląda codzienna praca osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – często wymagająca, prowadzona w terenie i z dala od domu. Patrolowanie granicy to konkretne działania na rzecz porządku i ochrony mieszkańców.
Zespół Prasowy ZZ Bezpieczny Zachód
Zespół prasowy DWOT