Wrocławska wigilia operacji FENIKS

18 grudnia 2024r, we wrocławskiej Hali Stulecia odbyło się spotkanie wigilijne dla żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i przedstawicieli służb zaangażowanych w operację FENIKS. Wydarzenie to było podsumowaniem dotychczasowych wysiłków, okazją do podziękowań, a także sposobnością do docenienia zaangażowania wszystkich niosących pomoc i wsparcie na terenach dotkniętych powodzią.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Hali Stulecia we Wrocławiu spotkali się żołnierze Wojska Polskiego, strażacy, policjanci i inne służby, które od pierwszych chwil kryzysu powodziowego ruszyły na pomoc mieszkańcom południowo-zachodniej Polski. Spotkanie wigilijne, zorganizowane przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie Dowódcę operacji FENIKS gen. bryg. dra Krzysztofa Stańczyka, było okazją do podziękowania za trud wniesiony w ratowanie życia, zdrowia i mienia poszkodowanych we wrześniowej powodzi, a także odbudowę infrastruktury, prace porządkowe i wsparcie lokalnej administracji. Wśród zaproszonych na to wydarzenie gości znaleźli się m.in. żołnierze WOT, wojsk operacyjnych - inżynierowie, medycy, lotnicy, logistycy, funkcjonariusze i przedstawiciele służb zaangażowanych w operację: policjanci, strażacy oraz przedstawiciele administracji rządowej i lokalnej. 
 
Obecny na uroczystości Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Pan Władysław Kosiniak-Kamysz skierował do zebranych słowa uznania za wysiłki włożone podczas operacji FENIKS:
 
Zdaliście egzamin z przygotowania na sytuacje kryzysu. Zdaliście egzamin z odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych rodaków. Zdaliście egzamin z empatii i szacunku dla drugiego człowieka. WOT w niezwykły sposób przysłużyły się w tej operacji. Wojska operacyjne wykazały swoje zdolności stałej gotowości do działań militarnych, ale też odpowiedzialności za działania pozamilitarne. Jesteśmy z Was bardzo dumni, Rzeczpospolita jest z Was bardzo dumna, ludzie są Wam wdzięczni.
 
Dowódca operacji FENIKS podkreślił, że zaangażowani w działania w południowo-zachodniej Polsce żołnierze i służby wspólnie nieśli nadzieję.
 
Ta nadzieja została dana wszystkim ludziom na terenach objętych powodzią. Za to Wam wszystkim serdecznie dziękuję. Dziękuję za wsparcie komendantom, dowódcom, wszystkim osobom, które skierowały swoje działania na tereny objęte powodzią do wsparcia lokalnych społeczności.
---

Rozpoczęta 23 września 2024 roku operacja FENIKS realizowana jest w ramach trzeciej misji sił zbrojnych, której zadania obejmują wsparcie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz pomoc ludności cywilnej. Kluczowe znaczenie ma ścisła współpraca z administracją rządową i samorządową, oparta na zaufaniu i sprawnej koordynacji działań. Operacja koncentruje się na trzech kluczowych obszarach odbudowy infrastruktury, ograniczenia ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcia ludności cywilnej. Operacja FENIKS została przedłużona do kwietnia 2025 roku.

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Sympozjum wojsk obrony terytorialnej z państw wschodniej flanki NATO
Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Kooperacja,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Stańczyk,  Dowódca WOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Gala Sportu 2023 - podsumowanie sportowych zmagań Terytorialsów
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Stańczyk,  Dowódca WOT,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca 
Powitanie nowego Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej
Siły Zbrojne RP,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia