Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Wydarzenia
GROTowiskoPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii GROTowisko
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
GROTowisko wystartuje już po raz czwarty!
W najbliższy weekend, 22-23 czerwca 2024 r. odbędzie się czwarta edycja konferencji GROTowisko-24, której głównym celem jest wymiana doświadczeń związanych z eksploatacją karabinka MSBS GROT. Część teoretyczna wydarzenia odbędzie się 22 czerwca w kompleksie wojskowym w Zegrzu, a część praktyczna – zawody strzeleckie - realizowana będzie 23 czerwca na strzelnicy. Konferencja zostanie poprzedzona zawodami strzeleckimi dowódców batalionów, które zostaną przeprowadzone 21 czerwca.
Konferencja GROTowisko-24 organizowana jest od 2021 r. przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, we współdziałaniu z przedstawicielami Fabryki Broni ŁUCZNIK-Radom. Zgodnie z przyjętymi założeniami przedsięwzięcie ma służyć wymianie i rozpowszechnianiu wniosków z eksploatacji karabinka MSBS GROT oraz upowszechniać dobre praktyki dotyczące jego użytkowania. Ponieważ doskonalenie konstrukcji broni powinno odbywać się również na podstawie doświadczeń z jej eksploatacji, płynących od użytkowników, konferencja ma ustanawiać kanały komunikacji pomiędzy użytkownikami, a inżynierami. Dodatkowo element współzawodnictwa strzeleckiego wzmacnia integrację środowiska cywilnego z wojskowym oraz popularyzuje Wojska Obrony Terytorialnej w środowisku cywilnym.
W części teoretycznej, w zaplanowanych panelach tematycznych, głos zabiorą m.in. konstruktorzy, inżynierowie, użytkownicy oraz eksperci z zakresu broni palnej.
Zawody strzeleckie składać się będą z dwóch równoległych części: wojskowej, w której wystartują wyłącznie żołnierze oraz cywilnej, w której udział wezmą strzelcy sportowi oraz pasjonaci broni strzeleckiej. Zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności zarówno w konkurencjach indywidualnych jak i zbiorowych.
Dodatkowo, po raz pierwszy przeprowadzony zostanie przegląd zdolności operatorów – żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - bezzałogowych statków powietrznych (bsp) klasy micro. Przegląd zdolności operatorów polegał będzie na rozpoznaniu z powietrza, w określonym reżimie czasowym, obiektów rozmieszczonych w terenie.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest instytucją ekspercką dla modułowych systemów broni strzeleckiej i zarządza procesem zbierania oraz wdrażania doświadczeń w zakresie eksploatacji karabinka MSBS GROT. Odpowiada też za pozyskiwanie i wprowadzenie ww. karabinka w całych Siłach Zbrojnych RP. Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej użytkowanych jest ponad 40 tys. karabinków MSBS GROT w wersji A1 i A2.
Zespół prasowy DWOT