Integracja i rozwój – podsumowanie GROTowiska23

W dn. 24-25 czerwca br. odbyła się trzecia edycja konferencji dotyczącej karabinka MSBS GROT - GROTowisko-23. Pierwszego dnia rozmawiano o wnioskach z użytkowania i rozwoju tej konstrukcji. Drugi dzień miał charakter praktyczny. W zawodach strzeleckich udział wzięli przedstawiciele różnych rodzajów Sił Zbrojnych. Wierzę, że GROT będzie najlepszą bronią na świecie! – podkreślił w dniu rozpoczęcia konferencji dowódca Terytorialsów, gen. bryg. Maciej KLISZ

W dniach 24-25 czerwca br. zorganizowana została trzecia edycja konferencji dotyczącej modułowego systemu broni strzeleckiej – 5,56 mm karabinek MSBS GROT, pod nazwą GROTowisko-23. Tegoroczna edycja GROTowiska w pierwszy dzień odbywała się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu oraz na strzelnicy „BELLONA Marynino”, gromadząc liczne grono ekspertów, pasjonatów i żołnierzy. Pierwszego dnia konferencji odbyły się prelekcje specjalistów oraz merytoryczna dyskusja a drugi dzień miał charakter praktycznych zawodów strzeleckich. W tym roku, po raz pierwszy, konferencja została poprzedzona zawodami dowódców batalionów WOT.

GROTowisko zachowuje swoją formę, jest ono miejscem spotkań, jest miejsce wymiany opinii, czasem również tych kontrowersyjnych. To chyba największa zaleta tej konferencji, że w jednym miejscu skupiamy producentów, inżynierów, pasjonatów oraz użytkowników z różnych obszarów użytkowania broni. Gdybym miał określić jednym słowem po co jest ta konferencja, powiedziałabym – integracja!

– podkreślił Dowódca Terytorialsów, gen. bryg. Maciej KLISZ

INTEGRACJA – SŁOWO KLUCZ TEGOROCZNEJ DEBATY         

Trzecia edycja konferencji ponownie stanowiła forum wymiany doświadczeń. 24 czerwca w Zegrzu o karabinku MSBS Grot debatowali eksperci oraz użytkownicy reprezentujący zarówno środowisko cywilne jak i wojskowe. Niezmiennie głównym celem spotkania była integracja środowisk zaangażowanych w rozwój GROTa.

Swoje wystąpienie tego dnia mieli m.in. przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik”. Jak podkreślił wiceprezes Seweryn FIGURSKI:

Chodzi o to żeby skonstruować tak optymalną konstrukcję, która będzie spełniała oczekiwania żołnierza i to właśnie robimy. Robimy to wspólnie z Wami żołnierzami.

Zapowiedział również, że Fabryka pracuje obecnie nad wersją A3:

To trudne żeby od razu przejść do kolejnej wersji, która tak naprawdę dużo zmienia w samym karabinku, a potrzeby są olbrzymie. To trzeba wypośrodkować i zrobić tak, żeby broń pasowała użytkownikom.

W dyskusji zabrali również głos przedstawiciele środowiska eksperckiego oraz żołnierze użytkujący karabinek.

GROTowisko to unikalna okazja do spotkania się ludzi z różnych środowisk, których łączy to, że interesuje ich rozwój polskiej konstrukcji strzeleckiej, jaką jest GROT. Dzięki spotkaniu z ekspertami możemy poszerzyć swoja wiedzę, podpatrzeć dobre praktyki i spojrzeć na narzędzie naszej codziennej pracy z innej perspektywy.

dodaje biorący udział w dyskusji żołnierz 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest instytucją ekspercką dla modułowych systemów broni strzeleckiej i zarządza procesem zbierania oraz wdrażania doświadczeń w zakresie eksploatacji karabinka MSBS GROT, a także odpowiada za pozyskiwania, i wprowadzanie karabinka w całych Siłach Zbrojnych RP. Jak zaznacza płk Tadeusz BINKO, Szef Oddziału Sprzętu Wojskowego i Rozwoju:

Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, wynikających z kilkuletniego doświadczenia w eksploatacji karabinków MSBS GROT, zostały zdefiniowane wymagania co do dalszego kierunku rozwoju konstrukcji, a propozycje przedstawione przez Producenta FB Łucznik w trakcie tegorocznej konferencji są tego wynikiem. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dokumentacyjne i przeprowadzenie badań, w wyniku których propozycje zmian będą mogły zostać wprowadzone do dokumentacji technicznej, a tym samym trafić do użytkownika, jako kolejna wersja karabinka MSBS GROT.

WIELKIE STRZELANIE – CZYLI TO CO TYGRYSKI LUBIĄ NAJBARDZIEJ

Drugiego dnia odbyły się zawody strzeleckie, w których rywalizowali zarówno użytkownicy wojskowi jak i cywilni. Walczyło w nich blisko 200 uczestników – 20 zespołów z Wojsk Obrony Terytorialnej, 12 zespołów z wojsk operacyjnych, jeden z Wojskowej Akademii Technicznej oraz zawodnicy cywilni. W zawodach wojskowych żołnierze konkurowali ze sobą w czterech konkurencjach: karabin dynamiczny, pistolet dynamiczny, pistolet i karabin dynamiczny oraz strzelanie precyzyjne z karabinka drużynowo. Wyszczególniono również drużynową klasyfikację generalną. Ponadto, w tym roku zaplanowano dla chętnych dodatkowe konkurencje: BURPEES, rzut granatem, ewakuację rannego, przerzucanie opony oraz konkurencję zespołową przeciąganie Rangera.

Jak podkreśla płk Andrzej GŁOWACKI, Szef Pionu Szkolenia DWOT:

Podczas Grotowiska wprowadzamy elementy współzawodnictwa strzeleckiego, ponieważ ważne jest dla nas propagowanie strzelectwa, doskonalenie nawyków i umiejętności strzeleckich oraz sprawne prowadzenie ognia na różnych dystansach, w różnych postawach i w ograniczonym czasie. Dążymy też do tego, aby w godzinie „W” nasi żołnierze nie musieli się martwić o broń, o swoje przygotowanie. Chcemy, by byli gotowi do sprawnego i skutecznego działania.

W tym roku żołnierze WOT czterokrotnie stawali na podium zawodów. Podobnie jak w ubiegłym roku to właśnie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT zdobyli mistrzostwo w najważniejszej umiejętności żołnierskiego rzemiosła – strzelaniu. Zdobyli złoto w kategorii drużynowej oraz podwójne złoto indywidualnie. Pula wyróżnień i medali dowodzi, że Terytorialsi w razie potrzeby będą skuteczni i gotowi na wszelkie zagrożenia.

Zawody bardzo mi się podobały. Jestem tutaj pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni – podsumował sierżant z 3 Podkarpackiej Brygady OT. Natomiast przedstawiciel wojsk operacyjnych, biorący udział w zawodach dodał:

Jeśli chodzi o samą organizację tego eventu, dla mnie naprawdę pierwsza klasa. Zawody, tak szczerze mówiąc były trudniejsze niż się spodziewałem. Naprawdę jest bardzo wysoki poziom zawodników. Organizacyjnie bez zarzutu.  

Dziękuję wszystkim uczestnikom konferencji GROTowisko-23. Każdy z Was, który tu przyjechał i każdy z was, który brał udział w zawodach może być z siebie dumny. Takiego GROTowiska, z takimi wyzwaniami ogniowo-taktycznymi jeszcze nie było. Razem z wiceprezesem FB Łucznik Panem Sewerynem FIGURSKIM życzymy sobie, żebyśmy kończąc GROTowisko23 spotkali się na GROTowisku24.

– podsumował przedsięwzięcie Dowódca WOT gen. bryg. Maciej KLISZ.

mjr Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP
Porozumienia,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz