Kwalifikacje na 8. edycję szkolenia oficerskiego dla żołnierzy OT AGRYKOLA za nami

W sobotę, 13 kwietnia w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyły się kwalifikacje dla kandydatów na szkolenie oficerskie dla żołnierzy OT. Ponad 60 żołnierzy, w tym 15 kobiet, walczyło o miejsce na szkoleniu w Akademii Wojsk Lądowych.

13 kwietnia br. ponad 60 żołnierzy stawiło się w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, aby zakwalifikować się na szkolenie oficerskie, które będzie prowadzone w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwszym wyzwaniem, przed którym stanęli kandydaci był egzamin ze sprawności fizycznej. Następnie przyszło im zmierzyć się z serią pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wyznaczone przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej komisje kwalifikacyjne, przed którymi stanęli kandydaci oceniły wiedzę wojskową oraz wysłuchały autoprezentacji kandydatów. W składzie komisji znaleźli się specjaliści z Dowództwa WOT: szkoleniowcy, specjaliści od wojskowych regulaminów, psycholodzy oraz specjaliści od wojskowej komunikacji społecznej.

O miejsca na kursie AGRYKOLA mogą starać się żołnierze OT, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, w tym dyscyplinarnie w służbie wojskowej, muszą też wykazać się pozytywną oceną ze sprawdzianu sprawności fizycznej, prowadzonego w dniu kwalifikacji. Wśród tegorocznych kandydatów były osoby o bardzo szerokim spektrum zainteresowań i zawodów, m.in. architekt, fizjoterapeuta, opiekunka przedszkolna czy psycholog.

Motywacje żołnierzy starających się na szkolenie były podobne. Przodowała wśród nich pasja w stosunku do wykonywanych obowiązków, chęć rozwoju oraz możliwość dołączenia do szanowanego grona oficerów wojska polskiego. St. kpr. Piotr z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej o swoich powodach mówił krótko:

Od zawsze zależy mi na naszej Ojczyźnie. Sprawdziłem się w roli podoficera i uważam, że moja osoba wniesie dużo dobrego do korpusu oficerów. Dokładam wszelkich starań do realizacji moich obowiązków i wizualizuje sobie moment mojego awansu już od dłuższego czasu.

Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczne kursy w AWL prowadzone w trybie stacjonarno - rotacyjnym, w tym pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.

AGRYKOLA jest szkoleniem oficerskim dla żołnierzy OT, pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych przywódców, którzy posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego by zostać oficerem OT.

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Żołnierze WOT mianowani na pierwszy stopień oficerski
Promocja oficerska,  Kurs AGRYKOLA,  Wydarzenia