Zakończono pierwszy w Polsce kurs instruktorów WARMATE

29 września 2023 w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończono pierwszy w Polsce kurs instruktorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Szkolenie podzielone było na kilka etapów. Dzięki nabytej wiedzy nowi instruktorzy będą mogli szkolić kolejnych Terytorialsów z Brygad Obrony Terytorialnej z rejonu całego kraju.

W miniony piątek zakończyliśmy pierwszy w Polsce kurs instruktorski systemu amunicji krążącej WARMATE. Uczestniczący w szkoleniu żołnierze od ponad roku uczyli się obsługi tego nowoczesnego systemu amunicji krążącej, realizowali różnorodne zadania taktyczne, a także poznawali elementy metodyki szkolenia pozwalające im przekazywać dalej wiedzę. 

– powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.

Pierwszym etapem realizowanego w CSWOT kursu instruktorów amunicji krążącej WARMATE było szkolenie operatorów. Następnie po zdobyciu stosownych kwalifikacji żołnierze zobowiązani byli do wykonania kilkuset godzin lotów realizując różnorodne scenariusze taktyczne i zadania bojowe. Drugim etapem kursu były zajęcia skierowane dla techników i administratorów tego systemu. Po ich zakończeniu Terytorialsi przystąpili do ostatniej dwumiesięcznej części szkolenia instruktorskiego. W czasie jego realizacji żołnierze poznawali między innymi z technicznymi rozwiązaniami wykorzystanymi w systemie WARMATE, realizacją jego napraw bieżących, a także z procesem metodyki prowadzenia zajęć.

Kurs instruktorów systemu amunicji krążącej WARMATE wymagał od nas bardzo dużego zaangażowania w naukę jego funkcjonowania oraz przygotowania do wykorzystania w różnorodnych sytuacjach taktycznych. WARMATE jest nowoczesną i bardzo skuteczną bronią, która pozwala nam na rozszerzenie dotychczasowych zdolności do rażenia celi lekko opancerzonych potencjalnego przeciwnika. Jestem dumny, że mogłem wziąć udział w tym kursie, a zdobytą wiedzą i doświadczeniem będę mógł dzielić się z kolejnymi żołnierzami.

– dodał uczestnik szkolenia z Centrum Szkolenia WOT.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na siłę żywą oraz lekko opancerzone pojazdy przeciwnika. Broń tak składa się z segmentu naziemnego odpowiedzialnego za start maszyny oraz jej kierowanie i naprowadzanie, a także platformy powietrznej odpowiedzialnej za rażenie wskazanego celu.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor Krzysztof Wójcik
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie