M72 strzeliło po raz pierwszy

7 września 2023 roku na poligonie w Toruniu  Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72. Przygotowane szkolenie zakończyło dotychczasowy etap nauki instruktorów tych granatników. W strzelaniu udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju. 

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów do dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej KLISZ i dodaje - Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

Komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, płk Edward CHYŁA zaznacza zaś, że Centrum Szkolenia WOT zostało wyróżnione, jako pierwsza w Polsce jednostka wojskowa, w której realizowane jest strzelanie bojowe z nowoczesnych granatników M-72. W dotychczasowych szkoleniach instruktorów tychże granatników, udział wzięło już kilkudziesięciu Terytorialsów z całego kraju. Granatnik M-72 jest to broń niezwykle podręczna, niezawodna, a także dopasowana do obecnego pola walki. Już niebawem rozpoczniemy kolejne kursy dla przyszłych instruktorów, którzy po ich zakończeniu wrócą do swoich macierzystych brygad przekazywać dalej zdobytą wiedze i doświadczenie.

Na początku lipca ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Strzelałam już wersją ćwiczebną M72, jednak uważam że doświadczenie strzelania bojowego nowym granatnikiem jest niezastąpione, a zarówno norwescy instruktorzy jak i kadra szkoleniowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej doskonale nas do tego przygotowała. W swojej dotychczasowej służbie miałam okazję pracować także na RPG-7, jednakże granatnik M72 jest zdecydowanie lżejszy, ergonomiczny i modułowy. Jestem pod dużym wrażeniem działania tej broni, a także przekonana, że doskonale sprawdzi się do działania w sekcjach lekkiej piechoty - mówi uczestniczka kursu, żołnierz 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia WOT

powiązane informacje

"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Integracja i rozwój – podsumowanie GROTowiska23
GROTowisko,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT