Nowi instruktorzy karabinów maszynowych

Kilka tysięcy sztuk amunicji wystrzelili Terytorialsi w czasie 4-dniowego kursu instruktora UKM-2000. W szkoleniu zorganizowanym w dniach 6-9 listopada 2022 przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z różnych Brygad OT z całego kraju.

Kurs instruktora UKM-2000 to szkolenie, w którym kursanci muszą wykazać się wiedzą, precyzją i dobrą sprawnością fizyczną. W czasie 4-dniowych zajęć Terytorialsi uczą się zarówno budowy i praktycznego posługiwania się uniwersalnym karabinem maszynowym jak i występują w roli instruktora. To właśnie ten ostatni element szkolenia ma na celu metodyczne przygotowanie kursantów do przekazywania wiedzy żołnierzom w swoich Brygadach.   

Bardzo chciałem przyjechać na ten kurs ponieważ uważam, że każdy dowódca powinien dokładnie znać broń wykorzystywaną w jego pododdziale. Kurs oceniam wzorowo, w czasie jego trwania mieliśmy bardzo dużo zajęć praktycznych, które pozwoliły nam na opanowanie obszernego materiału i nabycie odpowiednich umiejętności.

– powiedział kursant z 6 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej .

UKM-2000 to uniwersalny karabin maszynowy przeznaczony do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego. Karabin zasilany jest amunicją 7,62  mm x 51 NATO podawaną z taśmy rozsypnej umieszczonej w 100-nabojowej miękkiej torbie amunicyjnej.

Karabin UKM-2000 wraz z amunicją waży ponad 10 kilogramów więc strzelanie z niego w różnych postawach wymaga siły i bardzo dobrej kondycji fizycznej. W roli instruktora występowałem po raz pierwszy i mimo początkowego stresu z pomocą kadry CSWOT udało mi się zdobyć umiejętności metodyczne jakie pozwolą mi na dalsze przekazywanie wiedzy kolejnym żołnierzom.

- dodał uczestnik szkolenia z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład każdej sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej Dwunastki” czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi dwóch żołnierzy odpowiadających za obsługę karabinu maszynowego. Celowniczy, który odpowiada za obsługę karabinu maszynowego oraz strzelec, który wspiera celowniczego w czasie prowadzenia działań bojowych, a także wykrywanie i wskazywanie celów oraz korygowanie ognia karabinu maszynowego.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Zakończono pierwszy w Polsce kurs instruktorów WARMATE
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie