Koniec Wakacji z WOT. Kolejni podlascy terytorialsi zaprzysiężeni

Koniec Wakacji z WOT. Kolejni podlascy terytorialsi zaprzysiężeni

W niedzielę 4 września odbyła się przysięga wojskowa kończąca jednocześnie tegoroczny projekt pod nazwą "Wakacje z WOT". Jego efektem jest pozyskanie ponad 150 kandydatów do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów w Szepietowie-Wawrzyńcach była drugą, która odbyła się terenie powiatu wysokomazowieckiego. O znaczeniu tego regionu dla historii i tradycji 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomniał w przemówieniu płk Sławomir Kocanowski: Na tym terenie, przez większość wojny, swoje kryjówki, z których prowadził działalność konspiracyjną, miał nasz patron, dowódca Okręgu Białystok Armii Krajowej, generał brygady Władysław Liniarski.

Na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę złożyło 30 mieszkańców województwa podlaskiego. Zwracając się do nich płk Sławomir Kocanowski powiedział: Nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas, ale zawsze możemy mieć wpływ na naszą odpowiedź. Wy, wstępując w szeregi Sił Zbrojnych RP, właśnie w tym czasie, dajecie przykład być może najwyższego poświęcenia, jakie obywatel może dać swojej Ojczyźnie. Dlatego jestem dumny z Waszego wyboru. Witajcie w naszej wojskowej rodzinie.

W liście skierowanym do uczestników przysięgi wicepremier, minister obronny narodowej Mariusz Błaszczak napisał: Uczyniliście krok, który niesie za sobą dumę i satysfakcję ze służby Ojczyźnie, ale wymagać będzie wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania żołnierskich obowiązków.

Nowo powołani żołnierze od kolejnego miesiąca rozpoczną dalszy cykl szkoleń w swoich pododdziałach. Składają się na nie szkolenia rotacyjne (trwających minimum 2 dni w miesiącu) oraz zintegrowane (14 dni -raz w roku). Ponadto, terytorialsi zobowiązani są do utrzymywania kontaktu z jednostką wojskową, samokształcenia oraz podnoszenia sprawności fizycznej.

Podczas niedzielnej uroczystości awans odebrał ppłk Marcin Michalski, dowódca 15 Batalionu Lekkiej Piechoty. Jest to nowy pododdział, w którym służbę będą pełnić mieszkańcy powiatów wysokomazowieckiego i zambrowskiego.

Przysięga wojskowa została zorganizowana wspólnie z Urzędem Miejskim w Szepietowie oraz Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Na stoisku promocyjnym 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji z Bielska Podlaskiego ochotnicy mogli zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem lekkiej piechoty.

W ramach projektu "Wakacje z WOT" w Podlaskiem zrealizowano dwa szkolenia podstawowe (01-16.07 oraz 20.08-04.09) oraz dwa szkolenia wyrównawcze (09-17.07 i 28.08-04.09).

Już w tym tygodniu rozpoczyna się kolejne szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy przekroczą bramy jednostek w najbliższy piątek, 9 września.

Dołącz do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

  • Skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko- polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/
  • Możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialne służbę pełni ponad 2 000 żołnierzy.

 

 

 

kpt. Łukasz WILCZEWSKI

Oficer Prasowy 1 PBOT

Załączniki

powiązane informacje

Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend
Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Przysięga i IV Święto kujawsko-pomorskich terytorialsów
Społeczne,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Terytorialsi na Westerplatte oddali hołd obrońcom Ojczyzny
Kukuła,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia 
Batalion WOT w Opolu
Kukuła,  Kadrowe,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia