Terytorialsi na Westerplatte oddali hołd obrońcom Ojczyzny

 

1 września, godzina 4.45, Westerplatte - Gdańsk. O tej godzinie i w tym miejscu, jak każdego roku oddaliśmy hołd naszym bohaterom, pierwszym obrońcom Ojczyzny zaatakowanej przez faszystowskiego najeźdźcę. W roku agresji rosyjskiej w Ukrainie pamięć o tamtych wydarzeniach wydaje się jeszcze bardziej żywa a hasło „Nigdy więcej wojny” jeszcze bardziej aktualne.

Strzały oddane z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein w kierunku polskiej placówki na Westerplatte 1 września 1939 powszechnie uznawane są jako symboliczny początek II Wojny Światowej. Jak co roku w tym miejscu obchodzone są główne uroczystości związane z jej wybuchem. To już stało się faktem, że oprócz Ministerstwa Obrony Narodowej we współorganizację obchodów włączyła się 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej pod dowództwem kmdr. Tomasza Laskowskiego. Jest to pierwsza tego typu uroczystość od momentu przejęcia przez 7 Brygadę 1 czerwca 2022 roku dowodzenia w garnizonie Gdańsk w którego skład, oprócz stolicy województwa pomorskiego wszedł także powiat nowodworski.

Mimo, iż od wybuchu tej najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny minęły już 83 lata i mogłoby się wydawać, że nauczyliśmy się jak potworne cierpienie niesie ze sobą taki totalny konflikt zbrojny, to dziś ponownie, tuż za naszą wschodnią granicą obserwujemy jego kolejne wcielenie. Nieuzasadniona napaść armii rosyjskiej na Ukrainę, sposób prowadzenia działań, a przede wszystkim ostrzały obiektów cywilnych, potworne zbrodnie na niewinnej ludności oraz wywózki w głąb Rosji ukraińskich obywateli pokazują nam jak ważne dla zachowania wolności jest silne państwo z silną armią. Przykład skazywanej na szybką klęskę Ukrainy dobitnie nam to pokazuje.

W 1939 roku społeczeństwo polskie masowo odpowiedziało na zagrożenie ze strony hitlerowskich Niemiec. Dziś sytuacja nie jest na razie tak groźna, ale należy być czujnym. Każdy z nas, na miarę swoich możliwości powinien być przygotowany do obrony Ojczyzny. Takie zaangażowanie można realizować choćby przez wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej i łączyć swoją pasję oraz umiejętności z pracą na rzecz lokalnej społeczności. Każdy obywatel, który zechce kontynuować polskie tradycje patriotyczne z pewnością znajdzie tu swoje miejsce.

 

 

 

mł. chor. Wojciech Pelc

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Załączniki

powiązane informacje

Batalion WOT w Opolu
Kukuła,  Kadrowe,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia 
Koniec Wakacji z WOT. Kolejni podlascy terytorialsi zaprzysiężeni
Tradycja,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Ćwiczenie AMPER 22 PGE Dystrybucja, służb i WOT na Podlasiu
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia 
Już rok wspieramy SG w ochronie granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Wydarzenia