Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. W nadchodzący weekend blisko 380 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę 28 stycznia br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i pomorskiego, z kolei w niedzielę 29 stycznia słowa roty wybrzmią w województwie podkarpackim i lubelskim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 380 żołnierzy-ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się aż w ośmiu lokalizacjach: Lublinie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Bielsku-Białej, Kościerzynie, Łańcucie, Rejowcu i Birczy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach!

Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend

28 stycznia 2023r.

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu apelowym Dowództwa Brygady, ul. Droga Męczenników Majdanka 70, o godz. 11:00. Słowa roty wypowie blisko 70 osób. Wśród przysięgających są informatycy, ratownicy medyczni oraz elektrycy.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

W 9 Łódzkiej Brygadzie OT, im. m. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” słowa roty wypowie ponad 40 żołnierzy. Uroczystość odbędzie się na Rynku Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim o godz. 11:00. Wśród przysięgających blisko 40% stanowią kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Małgorzata GLIŃSKA, tel.: 887 206 097

KOŚCIERZYNA

Przysięga w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio odbędzie się na Rynku miasta w Kościerzynie o godz. 12:00. Słowa roty wypowie blisko 60 żołnierzy z czego około 10% to kobiety. Większość przysięgających pochodzi z Trójmiasta. Wśród ochotników są m.in. nauczyciele i uczniowie a także ratownik medyczny, nurek i sternik motorowodny.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Maciej SZALBIERZ, tel.: 530 170 721

POZNAŃ

W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Stanisława Taczaka żołnierze złożą przysięgę wojskową o godz. 12:00 na Placu Kolegiackim znajdujący się na Starym Mieście w Poznaniu. Przysięga połączona będzie z obchodami jubileuszu 5-lecia 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA, tel.: 887 664 045

BIELSKO-BIAŁA

W 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” przysięga odbędzie się na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00. Większość przysięgających to osoby młode, aż 15 ochotników to uczniowie.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Magdalena DRÓŻDŻ, tel.: 887 704 154

29 stycznia 2023 r.

ŁAŃCUT

W 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się w Parku Wewnętrznym - Muzeum w Łańcucie o godzinie 10:00. Słowa roty wypowie ponad 70 ochotników, wśród nich są m.in. mechanik, bibliotekarz, ratownik wodny a także czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, wicemistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Magdalena MAC, tel.: 721 810 826

REJOWIEC

W 19 Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przysięga odbędzie się przy Urzędzie Miejskim w Rejowcu o godz. 12:00. Większość z przysięgających to uczniowie, którzy swoje szkolenie odbywają w ramach trwającego projektu Ferie z WOT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Dariusz GOŁOFIT, tel. 500 713 635

BIRCZA

W 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej żołnierze złożą przysięgę wojskową na Rynku w Birczy o godz. 12:30. Czterech najmłodszych żołnierzy to uczniowie przemyskiego techniku, którzy biorą udział w szkoleniu w ramach projektu Ferie z WOT. Przysięga w Birczy, jest pierwszą przysięgą tej brygady, która odbywa się poza Przemyślem.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi szer. Piotr GDULA, tel. 512 012 525

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na zachowanie życiowego balansu i godzenie życia zawodowego oraz prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy około 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Koniec Wakacji z WOT. Kolejni podlascy terytorialsi zaprzysiężeni
Tradycja,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Przysięga i IV Święto kujawsko-pomorskich terytorialsów
Społeczne,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Mistrzostwa WOT w Biatlonie Letnim
Szkolenia i ćwiczenia,  Lokalne,  Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Zdrowy styl życia