Snajperzy w mieście

W minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois rozpoczęło realizację snajperskiego modułu szkolenia polskich Terytorialsów. Łącznie zrealizowane zostaną trzy edycje kursów snajperskich, w których udział weźmie kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum Szkolenia WOT realizujemy blisko osiem modułów kursów strzelców wyborowych i snajperów, z których każdy corocznie realizowany jest w kilku edycjach. Tym razem dzięki obecności amerykańskich instruktorów mamy możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń, a także pogłębienia dotychczas posiadanej wiedzy, którą będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

– powiedział kierownik kursu z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Podczas  pięciodniowych zajęć żołnierze poznają specyfikę taktyki działania snajpera oraz współdziałania w parach. W tej edycji szkolenia duży nacisk położony został na nauczanie wykorzystania terenu miejskiego w działalności snajperskiej. Kursanci uczą się zajmowania i sprawdzania budynków oraz zakładania stanowisk strzeleckich w pomieszczeniach jak i w pojazdach. Dodatkowym elementem zajęć realizowanym w ramach współpracy z instruktorami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois było prowadzenie obserwacji wybranych celów w nocy z wykorzystaniem sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego.

Niezmiernie się cieszę, że miałem możliwość udziału w tym szkoleniu. Na każdym kroku otrzymywaliśmy od amerykańskich instruktorów bardzo dużo wskazówek dotyczących ulepszenia naszych działań. Co istotne byli to praktycy, którzy swoje doświadczenia zyskiwali w czasie działań bojowych w Iraku czy Afganistanie.

–  dodał uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

Szkolenia snajperskie są ostatnim modułem realizowanych zajęć dla polskich Terytorialsów w ramach współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois. Dotychczas amerykańscy instruktorzy prowadzili kursy dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, a także z zakresu medycyny taktycznej. Łącznie we wszystkich kursach przeszkolonych zostanie ponad 800 polskich żołnierzy.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie 
Terytorialsi szturmowali budynek z Rangersami
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Współpraca,  CSWOT 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie