Terytorialsi z podkarpacia ćwiczyli na zaporze w Solinie

W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawiamy na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych jak i potrzebnych w czasie wojny. W ostatnim czasie w szkoleniach z technik linowych na zaporze w Solinie uczestniczyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Techniki linowe można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych.

Szkolenie terytorialsów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” rozpoczęło się w poniedziałek 13 czerwca i trwało do środy włącznie. Podkarpaccy terytorialsi szkolili się na terenie zapory w Solinie, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof. Szkolenie prowadzili odpowiednio wyszkoleni żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Kpt. Oskar Namaczyński-Kapała – jeden z instruktorów zajęć powiedział:

Podczas szkolenia żołnierze ćwiczyli techniki budowy stanowisk zjazdowych, zjazdu różnymi sposobami i podchodzenia z użyciem przyrządów zaciskowych. Szkolenie pozwoliło podkarpackim terytorialsom przełamać własne lęki oraz nabyć zdolności niezbędne do działania w terenie górzystym i zurbanizowanym. W trakcie szkolenia z żołnierzami mogłem przekazać ogromną dawkę wiedzy, którą każdy z nich po powrocie będzie mógł przekazać pozostałym żołnierzom podczas kolejnych etapów szkolenia. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności.

Poprzez tego typu ćwiczenia, terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady OT nabyli kolejne praktyczne umiejętności i nowe kompetencje, które są niezbędne w działalności każdego z batalionów 3. PBOT. Przedsięwzięcie szkoleniowe odbyło się na bardzo ważnym obiekcie infrastruktury dając możliwość lepszego poznania SRO, szczególnie dla żołnierzy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności, jak również wspierając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest realizowana m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W systemie szkolenia żołnierzy 3. PBOT kładziemy duży nacisk do działań o charakterze pomocowym a także ratowniczym, nieustannie skupiając się na szkoleniu typowo wojskowym.

Chcesz sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie? Dla chętnych najbliższe terminy powołania ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej to : 25 czerwca oraz 3 września 2022 r. Ochotnicy, którzy podjęli decyzję wstąpienia w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady OT już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji w celu złożenia wniosku o powołanie do służby. Osoby zainteresowane mogę również skorzystać ze znacznie łatwiejszej opcji, jaką jest nawiązanie kontaktu z rekruterem ze swojego powiatu. Kontakt do wybranego rekrutera można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

st. szer. Magdalena MAC
Oficer prasowy 3 Podkarpackiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Terytorialsi przygotowywali się do obrony miasta
CSWOT,  Szkolenia i ćwiczenia 
Terytorialsi szkolą się z obsługi nowoczesnego granatnika
CSWOT,  Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje,  Sprzęt i uzbrojenie 
Ogień i skażenie kontra żołnierze CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Kuźnia psich ratowników
K9 WOT,  Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje