Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Szkolenia i ćwiczenia
Szkolenie w SROPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Szkolenie w SRO
Niszczenie celów opancerzonych - kolejne szkolenie żołnierzy 2 LBOT
Lubelscy terytorialsi pod okiem żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina uczyli się, jak skutecznie niszczyć cele opancerzone - czołgi i bojowe wozy piechoty. To kolejne w ostatnich dniach, intensywne szkolenie pozwalające zdobyć żołnierzom 2 LBOT praktyczną wiedzę niezbędną na polu walki.
Podczas szkolenia żołnierze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej zaprezentowali sprzęt, będący na ich wyposażeniu: bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz czołg T-72. To najbardziej popularne pojazdy gąsienicowe, wykorzystywane w wielu armiach na całym świecie. To również podstawowe zagrożenie na polu walki dla żołnierzy lekkiej piechoty.
Głównym założeniem szkolenia było pozyskanie, jak najwięcej praktycznych informacji na temat tego typu sprzętu, a przede wszystkim zapoznanie żołnierzy 2 LBOT z jego mocnymi i słabymi stronami. Terytorialsi poznali, m.in. dane taktyczno-techniczne pojazdów, możliwości zastosowania w działaniach bojowych, uzbrojenie, możliwości prowadzenia obserwacji i wykrywania celów oraz uzbrojenie indywidualne załogi. Dużo uwagi poświęcono kwestii zaopatrzenia pojazdów w paliwo, czy amunicję. Umiejscowienie zbiorników paliwa, najczulsze miejsca, które po ataku z zewnątrz pozbawiają pojazd zdolności bojowej – to niektóre zagadnienia, z którymi szczegółowo zapoznali się żołnierze 2 LBOT.
Jako dowódca plutonu dowiedziałem się, w jaki sposób posiadanymi środkami etatowymi w plutonie lekkiej piechoty, mogę uszkodzić, bądź zniszczyć tego typu pojazdy gąsiennicowe. Jakie działania podjąć, aby skutecznie je zatrzymać i sparaliżować. Jest to cenna wiedza, która może przydać się podczas działań operacyjnych.
– mówi jeden z oficerów 2 LBOT, uczestnik szkolenia.
Szkolenie u boku żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, było kolejnym szkoleniem mającym na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W znacznym stopniu zwiększyło ono praktyczną wiedzę żołnierzy na temat możliwości pojazdów opancerzonych i skutecznego przeciwdziałania im na polu walki.
Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny obronnej prowadzonej przez Ukrainę. W szczególności obejmują one zwiększenie ilości żołnierzy dysponujących takimi kompetencjami, jak obsługa przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, czy taktyka niszczenia czołgów.
por. Marta GABOREK
Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT