Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Szkolenia i ćwiczenia
Szkolenie w SROPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Szkolenie w SRO
Trening strzelecki terytorialsów z Kujawsko-Pomorskiego
W dniach 05-06.03.2022 r. szkoliło się ponad 300 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zajęcia zostały przeprowadzone zgodnie z ideą utworzenia WOT – w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) oraz z wykorzystaniem lokalnej infrastruktury w postaci strzelnicy myśliwskiej w miejscowości Godawy.
07.30 rano, ponad 100 żołnierzy stoi na zbiórce w gotowości do pobrania amunicji i rozpoczęcia strzelania w nietypowym jak na wojsko miejscu – strzelnicy myśliwskiej. Warunki są tu bliższe tym polowym, nie ma „wygodnej” drewnianej podkładki i podpórki pod broń. Żołnierz musi sam zadbać o to, aby przyjąć stabilną postawę strzelecką, która umożliwi mu oddanie celnego strzału.
- W warunkach realnego pola walki też nie można liczyć na to, że będzie wygodnie, czy będziemy mieć idealną postawę strzelecką z podpórką. Strzelanie na takich obiektach wyrabia w nas prawidłowe nawyki – powiedziała szer. Katarzyna Kuźba.
Często znaczenie mają detale, równie ważna, jak samo strzelanie jest dbałość o sprzęt. Tak jak my zadbamy o niego, tak on zadba o bezpieczeństwo nasze i naszej lokalnej społeczności. Tutaj jest tylko jeden cel – niezawodność i 100% zaufanie, że broń zadziała. A ta jest nowa, modułowa, zgodna i kompatybilna ze wszystkimi standardami sojuszników z NATO. Jest też bardzo celna, uwierzcie nam na słowo, albo jeszcze lepiej: wstąpcie w nasze szeregi i przekonajcie się sami!
- Praca na broni, obsługa jej manipulatorów, trening postaw strzeleckich i wreszcie sam strzał – powtarzamy to, jak mantrę, tego nigdy za wiele. Nic nie zastąpi żołnierzowi godzin praktyki spędzonych z bronią w ręku, dlatego praktycznie na każdym szkoleniu rotacyjnym strzelamy, a przy każdej nadarzającej się okazji ćwiczymy postawy strzeleckie. W momencie stresu i potrzeby natychmiastowej reakcji u żołnierza ma zadziałać pamięć mięśniowa, a do jej wyrobienia jest tylko jedna droga, czyli praktyka – tłumaczy dowódca plutonu ppor. Wiktor Wobszal.
Żołnierze WOT to lekka piechota i musimy dbać o nasze przygotowanie do pokonywania pewnych odległości pieszo. Dodatkowo ważnym aspektem jest, aby robić to w naszych Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Planujemy trasę marszu na batalionie, następnie pokonujemy ją w naszych ościennych gminach i powiatach. Dzięki temu utrwalamy naszą znajomość terenu oraz orientację w nim. W ubiegłym miesiącu celem naszych zajęć w SRO były zagadnienia taktyczne, tym razem ćwiczyliśmy pracę na mapie i kondycję marszową.
Jesteśmy kolejarzami, kierowcami, uczniami, nauczycielami, pracownikami produkcji, prawnikami, ratownikami medycznymi, pielęgniarkami, psychologami, piekarzami, matkami, ojcami, dziećmi, a nawet babciami czy dziadkami – jesteśmy tacy jak Ty! Przyświeca nam szczytny cel – bezpieczeństwo naszych bliskich i rodaków.
Dołącz do nas, naucz się obsługi broni, strzelania, zachowania na polu walki, pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania w sytuacjach kryzysowych. Daj nam kolejne bezcenne zalety w postaci znajomości terenu, w którym się wychowałeś. Niech nasze motto Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko wybrzmi poważniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz numer telefonu do rekrutera – specjalisty, który odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące służby i przeprowadzi Cię przez cały proces rekrutacji.
Nasze wyszkolenie, samodyscyplina, determinacja, miłość do Ojczyzny i lokalnej społeczności oraz świadomość, że szkolimy się dla bezpieczeństwa naszych bliskich jest potencjałem, inwestycją w przyszłość i siłą odstraszania. Dziś jest nas 32 tys., dokładnie takich samych osób jak Ty. Lada chwila będzie nas ponad 50 tys.
por. Paweł Banasiak
Oficer prasowy 8KPBOT