Trening strzelecki terytorialsów z Kujawsko-Pomorskiego

 

W dniach 05-06.03.2022 r. szkoliło się ponad 300 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zajęcia zostały przeprowadzone zgodnie z ideą utworzenia WOT – w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) oraz z wykorzystaniem lokalnej infrastruktury w postaci strzelnicy myśliwskiej w miejscowości Godawy.

07.30 rano, ponad 100 żołnierzy stoi na zbiórce w gotowości do pobrania amunicji i rozpoczęcia strzelania w nietypowym jak na wojsko miejscu – strzelnicy myśliwskiej. Warunki są tu bliższe tym polowym, nie ma „wygodnej” drewnianej podkładki i podpórki pod broń. Żołnierz musi sam zadbać o to, aby przyjąć stabilną postawę strzelecką, która umożliwi mu oddanie celnego strzału.

- W warunkach realnego pola walki też nie można liczyć na to, że będzie wygodnie, czy będziemy mieć idealną postawę strzelecką z podpórką. Strzelanie na takich obiektach wyrabia w nas prawidłowe nawyki – powiedziała szer. Katarzyna Kuźba.

Często znaczenie mają detale, równie ważna, jak samo strzelanie jest dbałość o sprzęt. Tak jak my zadbamy o niego, tak on zadba o bezpieczeństwo nasze i naszej lokalnej społeczności. Tutaj jest tylko jeden cel – niezawodność i 100% zaufanie, że broń zadziała. A ta jest nowa, modułowa, zgodna i kompatybilna ze wszystkimi standardami sojuszników z NATO. Jest też bardzo celna, uwierzcie nam na słowo, albo jeszcze lepiej: wstąpcie w nasze szeregi i przekonajcie się sami!

- Praca na broni, obsługa jej manipulatorów, trening postaw strzeleckich i wreszcie sam strzał – powtarzamy to, jak mantrę, tego nigdy za wiele. Nic nie zastąpi żołnierzowi godzin praktyki spędzonych z bronią w ręku, dlatego praktycznie na każdym szkoleniu rotacyjnym strzelamy, a przy każdej nadarzającej się okazji ćwiczymy postawy strzeleckie. W momencie stresu i potrzeby natychmiastowej reakcji u żołnierza ma zadziałać pamięć mięśniowa, a do jej wyrobienia jest tylko jedna droga, czyli praktyka – tłumaczy dowódca plutonu ppor. Wiktor Wobszal.

Żołnierze WOT to lekka piechota i musimy dbać o nasze przygotowanie do pokonywania pewnych odległości pieszo. Dodatkowo ważnym aspektem jest, aby robić to w naszych Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Planujemy trasę marszu na batalionie, następnie pokonujemy ją w naszych ościennych gminach i powiatach. Dzięki temu utrwalamy naszą znajomość terenu oraz orientację w nim. W ubiegłym miesiącu celem naszych zajęć w SRO były zagadnienia taktyczne, tym razem ćwiczyliśmy pracę na mapie i kondycję marszową.

Jesteśmy kolejarzami, kierowcami, uczniami, nauczycielami, pracownikami produkcji, prawnikami, ratownikami medycznymi, pielęgniarkami, psychologami, piekarzami, matkami, ojcami, dziećmi, a nawet babciami czy dziadkami – jesteśmy tacy jak Ty! Przyświeca nam szczytny cel – bezpieczeństwo naszych bliskich i rodaków.

Dołącz do nas, naucz się obsługi broni, strzelania, zachowania na polu walki, pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania w sytuacjach kryzysowych. Daj nam kolejne bezcenne zalety w postaci znajomości terenu, w którym się wychowałeś. Niech nasze motto Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko wybrzmi poważniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz numer telefonu do rekrutera – specjalisty, który odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące służby i przeprowadzi Cię przez cały proces rekrutacji.

Nasze wyszkolenie, samodyscyplina, determinacja, miłość do Ojczyzny i lokalnej społeczności oraz świadomość, że szkolimy się dla bezpieczeństwa naszych bliskich jest potencjałem, inwestycją w przyszłość i siłą odstraszania. Dziś jest nas 32 tys., dokładnie takich samych osób jak Ty. Lada chwila będzie nas ponad 50 tys. 

por. Paweł Banasiak
Oficer prasowy 8KPBOT

Załączniki

powiązane informacje

Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Rozpoczynamy intensywny rok szkoleniowy
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Terytorialsi w gOTowości do energetycznego wsparcia administracji publicznej
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje,  Szkolenie w SRO