Team Leader Academy – kurs przywództwa

 

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas kursu Team Leader Academi, który zakończył się 16 lipca br. w OSPWL Orzysz.

Kurs zorganizowany przez 1 Podlaską Brygadę OT był idealną okazją do wymiany cennych doświadczeń, umiejętności i wiedzy pomiędzy sojusznikami. W zajęciach prowadzonych przez żołnierzy z Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy z państw NATO, w tym żołnierze z Rumunii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii oraz Terytorialsi z Podlasia, Wielkopolski, Warmii i Mazur.

Pierwszy dzień szkolenia podoficerowie spędzili na zajęciach teoretycznych, podczas których amerykański instruktor omówił szczegółowo filozofię przywództwa, a także poziomy zarządzania w Armii Amerykańskiej. Omówiono różnice między poziomem lidera, a dowódcy. Następnego dnia żołnierze zostali zapoznani z pojazdami wojskowymi i artylerią USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji (multizadaniowy pojazd Stryker, M777, Jackal, Gepard, Volcano, samobieżna moździerz MCV). Na koniec, musieli zmierzyć się z testem zdobytej wiedzy.

W kolejnych dniach szkoleniowych żołnierzy przeszkolono z zakresu medycyny pola walki, kierowania ogniem, wykonywania zasadzek, czy tworzenia rozkazu bojowego. Na zakończenie uczestnicy odbyli tzw. Ruck March - czyli szybki marsz 10 km z plecakiem połączony z przeprawą wodną.

Kurs był również doskonałą okazją do wymiany wiedzy na temat zasad funkcjonowania Gwardii Narodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej - formacji, które mają wiele wspólnych cech, a podstawową z nich jest zaangażowanie żołnierzy niezawodowych, którzy łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i prywatnym. W najbliższym czasie planowane są kolejne wspólne kursy i szkolenia.

 

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Terytorialsi na BULL RUN-12
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Polscy żołnierze zakończyli udział w ćwiczeniu Ridge Runner
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wspólne szkolenie z amerykańską Gwardią Narodową
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Wspólne loty sojuszników
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe