Lasy pod kontrolą - żołnierze WOT wspierają samorządy, strażaków i policjantów

 

Od 11 czerwca przez 24 godziny na dobę, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z wykorzystaniem quadów patrolują lasy w okolicach miejscowości Odrzywół (pow. przysuski). Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przeczesali już ponad 130 hektarów.

Od kilkunastu dni dwuosobowe zespoły - kierowca i obserwator - wyposażeni w sprzęt noktowizyjny i termowizyjny patrolują lasy, gdzie w minionych latach dochodziło do regularnych serii podpaleń. Żołnierze przez całą dobę jeżdżą na quadach i sprawdzają kompleksy leśne.

O pomoc w postaci uruchomienia patroli żołnierzy WOT na terenie gminy Odrzywół do Wojsk Obrony Terytorialne zwrócili się Wójt tamtejszej gminy - Marian Kmieciak oraz Starosta Przysuski - Marian Niemirski. Do rozpoczęcia akcji doszło na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z 21 maja. Cel patroli to przede wszystkim wsparcie administracji publicznej w przeciwdziałaniu podpaleniom.

Do realizacji zadania Wojska Obrony Terytorialnej utworzyły Wojskowe Zgrupowanie Zdaniowe, w skład którego weszli żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca oraz 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia. Terytorialsi operują w gminie Odrzywół, a także w razie potrzeby w przygranicznych lasach gmin ościennych. Żołnierze patrolują lasy w dolinie rzek Drzewiczki i Pilicy. WOT w ramach zadania współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Odrzywole.

Służba Wojsk Obrony Terytorialnej w Odrzywole potrwa do odwołania. Jednocześnie Komenda Powiatowej Policji w Przysusze prowadzić działania operacyjne mające na celu ustalenie ewentualnych sprawców podpaleń.

Patrole wprowadzono po tym, jak 11 maja na pograniczu gmin Odrzywół i Nowe Miasto niedaleko miejscowości Gilówka i Lipiny wybuchł pożar, podczas którego spłonęło prawie sześć hektarów lasu i poszycia.

Zespół prasowy 6 Mazowieckiej Brygady OT
szer. Marlena ROSŁANIEC
por. Dominik PIJARSKI

Załączniki

powiązane informacje

Śląscy terytorialsi podpisali porozumienie o współpracy ze strażakami
Porozumienia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Pożary 
Terytorialsi z pomocą w Kodniu
Społeczne,  Pożary,  Trwała Odporność